Gratis Haftalardır Beklediğim Kargodan Bana Kayıp İşlemi Yapılmıştır Mesajı

Kübra Kübra29 Ekim 2020 15:27

19 Eylül'de siparişini verdiğim P6029***41 numaralı ürün için kargoya teslim edildi yazıyor. 12 Ekim'de ise teslim bölgesine ulaştı diye mesaj geldi. Haftalarca kargoya mesaj attım ulaşmaya çalıştım adını bile bilmediğim sorumsuz bir firma Agt Kurye ile birliği içindesiniz ama ürününüz hakkında takibi oluşturmuyorsunuz. Haftalarca şirket dağıtım bölgesinde diye oyaladı beni müşteri hizmetleri telefonu açmıyor. Şimdi de kargo bana gönderiniz kayıp göndericiyke iletişime geçin diyor. Size kaç kere mail attım cevap yok. İlk defa online alışveriş yaptım Gratis'ten ne sizden memnunum ne de anlaşmalı olduğunuz kargodan. 88 TL lik alışverişimde bana kalan kayıp kargo! Ya kargomu bana tekrar gönderin ya da paramı hesabıma geri yatırın. Aylarca bununla uğraştım başımı ağrıttınız. Kayıp kargo ne demek ya bunun için mi bekledim ben 19 Eylül'den beri! Mağduriyetimi giderin lütfen!

Gelişme :

04 Kasım 2020 15:34

19 Eylülde büyük Gratis indiriminden bir sürü ihtiyacım olan alışverişi yaptım. 1 ayı geçti bekledim ürünlerim gelsin diye. En sonunda kargoya verildi mesajı geldi 1 ayın sonunda bu sefer de kargo yolu bekledim Agt Kurye kargomu kaybetmiş. Gratis'i aradım para iadesi yapılacak diye bilgilendirme geldi. Allah aşkına para iadesini ben ne yapayım? Bu bir lütuf mu yani o parayı illaki iade edeceksin. Benim almış olduğum ürünlerim ne olacak dedim maalesef başka bir işlem gerçekleştiremiyoruz dediler. 90 liraya aldığım ürünler şimdi 180 lira kargoyu ben mi kaybettim? Yeniden nasıl alacağım ben o ürünleri? Bu ne saçma bir prosedür ya! Benim zararım ne olacak Gratis? Ben bir daha asla ve asla online alışveriş yapmayacağım. Yarım yamalak prosedürünüz sizin olsun. İlk ve son alışverişimdir. Müşteriyi mağdur edip lütuf gibi zaten verdiği parayı iade etmek size yakışmadı. Koskoca Gratis müşterinin zararını bu şekilde mi karşıladığını düşünüyor?

Cevaplar

Gratis Logo Gratis 29 Ekim 2020 16:24

Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900

profile-icon Kübra 29 Ekim 2020 15:41

Bu da belgem

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler