13 Ocak 2015
Yorum Yap
#2971988

Gratis Çözümsüz Şikayetim!

Bozuk (klipsi çalışmayan) şemsiye sattılar. iade vermek istediğimde ısrarla arızalı olmadığını söylediler. Halbuki başta oradaki bir çalışan aynı ürünü kullandığını ve benimkinin bozuk olduğunu söyledi, fakat mağaza müdürü bunu kabul etmedi. Açıldığında düşüp kafama değen bir şemsiyenin sağlam olduğuna nasıl inanıyorlar anlamıyorum. Para iadesi yapılmadı ve aynı ürün olmadığından hiç beğenmediğim başka bir ürünle değişim yapmak zorunda bırakıldım. Müşteri hizmetlerini aradım ama yine sonuç yok! Müşteri memnuniyeti sıfır! Elimde hiç mi hiç beğenmediğim bir şemsiyem var! Zorunlu değişim!

Yasemin 3.466 Okunma

Cevaplar

  • Yasemin13 Ocak 2015

    Tek istediğim ya aynı ürünle değişim ya da para iadesidir. Arızalı olmayan bir ürünü niye değiştirmek isteyeyim ki? Sadece zorunlu olarak hiç istemediğim başka bir ürün sahibi olmak istemiyorum!

  • Gratis Temsilcisi13 Ocak 2015

    Sayın Yetkili, Müşterimizin talebini bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz, Müşterimizin talebi ilgili bölüm ve yetkililere iletilmiştir. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç müşterimize iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler