Grand Hotel Van Hizmet Yetersizliği!

Ulusoy H. |

İş seyahatim nedeniyle 29 Haziran 2015 tarihinde Grand Hotel Van otelinde konaklama yaptım. Giriş kaydım yapılırken resepsiyon görevlisine iftar için yemek verip vermediklerini danıştığımda restorandan yararlanabileceğini söyledi. Saat 19:44 de iftar oluyor. 19:30'da restorana çıktığımda toplu yemek organizasyonu olduğunu hizmet veremediklerini ifade ettiler.

Saat 02:30'da oda servisi için restoranı aradım. Tost rica ediyorum dedim, makine bozuk dediler olabilir sandviç rica ediyorum o halde dedim ekmek yok cevabını aldım. Sabah 07:30 da çıkış yaparken durumu resepsiyon görevlisine ilettim bu tarz aksiliklerin evde de yaşanabileceği gibi bir cevapla karşılaştım.

Etiketler :

Oda Servis Personel Davranışı

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Ulusoy H.
    06 Temmuz
    09:16

    İş seyahatim nedeniyle 29 Haziran 2015 tarihinde Grand Hotel Van otelinde konaklama yaptım. Giriş kaydım yapılırken resepsiyon görevlisine iftar için yemek verip vermediklerini danıştığımda restorandan yararlanabileceğini söyledi. Saat 19:44 de iftar oluyor. 19:30 da restorana çıktığımda toplu yemek organizasyonu olduğunu hizmet veremediklerini ifade ettiler. Saat 02:30 da oda servisi için restoranı aradım. Tost rica ediyorum dedim, makine bozuk dediler olabilir sandviç rica ediyorum o halde dedim ekmek yok cevabını aldım. Sabah 07:30 da çıkış yaparken durumu resepsiyon görevlisine ilettim bu tarz aksiliklerin evde de yaşanabileceği gibi bir cevapla karşılaştım. Akıllara zarar.