09 Ekim
#12741492

Gözüm Optik Lens Shamir Markası Üzerinden Mağdur Ediyor

28/09/2019 günü Türkiye, İstanbul Gözüm Optik Kadıköy ofisinden, satış personeli olan G** A*** yönlendirmesi ile faturadaki ürünler sipariş edildi.3/10 itibariyle de Kadıköy şube personeli O*** bey tarafından ürünler tarafıma teslim edildi.
4/10'da ürünlerden “optik cam” ile ilgili şikayetimi (cam g cam GO uzak yakın bir ara altın 2 adet (825. TL) satışın gerçekleştiği ve tavsiye edildiği Kadıköy şubeyi arayarak, iletmek istedim. Kadıköy şube personeli M*** bey, şikayete konuyla ilgili yardımcı olamayacaklarını ve satışı gerçekleştiren G** A*** isimli personel ile görüşebileceğimi, onun için de Gözüm Optik Canpark Ümraniye ofisini aramam gerektiğini çünkü kendisinin Kadıköy şube personeli olmadığı ve üç gün için geçici olarak geldiğini ve esasen de orada görev aldığını söylediler.Ardından Gözüm Optik Canpark Ümraniye ofisini aradım. Fakat G*** A***’ya ulaşamadım çünkü vardiyasının 12:00 olduğu ve bu saatte geleceğini ve o saatte aramam gerektiğini söylendi. Ben de tekrar arayamayacağımı, zaten kendisine zor ulaştığımı, geldiğinde beni aramasını rica ettim.


Saat 12:05’te, +90 507 27*** numaradan arandım fakat sesim duyulduktan sonra, karşı taraf telefonu kapattı. Akabinde bu numarayı aradığımda uzun bir süre telefon çaldıktan sonra karşı taraf telefonu açtı ve “ buyurun, P*** hanım” denildi. Telefondaki kişi G*** bey kendisinin olduğunu söyledi.Gözlük camından dolayı sorun yaşadığımı, uzak ve yakın ikisi bir arada kullanamadığımı, fazlasıyla baş ağrısı çektiğimi, kendisini aramadan önce sabah doktoruma da danıştığımı, ayrı ayrı olarak gözlüğün değiştirilmesinin çok gerekli olduğunu belirtmeme rağmen, kendisi ısrarla, aksi konuşma yapıp, ücretini ödersem değişikliği yapacağını söyledi.Acil gözlük ihtiyacım olmasına rağmen maalesef gözlüğü kullanamıyorum. Diğer taraftan da gözlüğü kullanmam gerekli ama para ödeyerek mağdur durumda bırakıldım. Ödemiş olduğum para az bir rakam değil. Ve aradaki farkı ödeyecek durumum yok. Olsaydı zaten bu yazıyı yazmıyor olurdum.


Gözüm Optik personeliyle, sırf “satışı kapatmak” adına yapılan bu yanlış tavsiye ve yönlendirmeyle hem maddi hem de sağlık açısından mağdur etti. Sektörde bu bakış açısıyla kalıcılık elde edilemez.Satın alma öncesinde Gözüm Optik, Shamir markasını “dünyanın sayılı şirketleri arasında, yeni ürünlerle gelişen, devir açan firma olarak” tanıtıyor, satıyor ve satış sonrası müşterinin göz sağlığını hiçe sayıyor. Firmaya durumu iletildi ancak yanıt yok.

Pınar Pınar 1.787 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları