08 Ekim
#12741615

Gözüm Optik Lens Mağdur Ediyor

8/09/2019 günü Türkiye, İstanbul Gözüm Optik Kadıköy ofisinden, satış personeli olan G** a*** yönlendirmesi ile ekli faturadaki ürünler sipariş edildi. 3/10 İtibariyle de Kadıköy Şube personeli O*** bey tarafından ürünler tarafıma teslim edildi. 4/10 'da ürünlerden “optic cam” ile ilgili şikayetimi (Cam g Cam GO Uzak Yakın Bir Ara Altın 2 Adet (825. TL) satışın gerçekleştiği ve tavsiye edildiği Kadıköy şubeyi arayarak, iletmek istedim. Kadıköy şube personeli M*** bey, şikâyete konuyla ilgili yardımcı olamayacaklarını ve satışı gerçekleştiren G** a** isimli personel ile görüşebileceğimi, onun için de Gözüm Optik Canpark Ümraniye ofisini aramam gerektiğini çünkü kendisinin Kadıköy şube personeli olmadığı ve üç gün için geçici olarak geldiğini ve esasen de orada görev aldığını söylediler.


Ardından Gözüm Optik Canpark Ümraniye ofisini aradım. Fakat G*** a***’ya ulaşamadım çünkü vardiyasının 12:00 olduğu ve bu saatte geleceğini ve o saatte aramam gerektiğini söylendi. Ben de tekrar arayamayacağımı, zaten kendisine zor ulaştığımı, geldiğinde beni aramasını rica ettim. Saat 12:05’te, +90 507 27458** numaradan arandım fakat sesim duyulduktan sonra, karşı taraf telefonu kapattı. Akabinde bu numarayı aradığımda uzun bir süre telefon çaldıktan sonra karşı taraf telefonu açtı ve “ buyurun, p** Hanım” denildi. Telefondaki kişi G*** bey kendisinin olduğunu söyledi. Gözlük camından dolayı sorun yaşadığımı, uzak ve yakın ikisi bir arada kullanamadığımı, fazlasıyla baş ağrısı çektiğimi, kendisini aramadan önce sabah doktoruma da danıştığımı, ayrı ayrı olarak gözlüğün değiştirilmesinin çok gerekli olduğunu belirtmeme rağmen, kendisi ısrarla, aksi konuşma yapıp, ücretini ödersem değişikliği yapacağını söyledi.


Acil gözlük ihtiyacım olmasına rağmen maalesef gözlüğü kullanamıyorum. Diğer taraftan da gözlüğü kullanmam gerekli ama para ödeyerek mağdur durumda bırakıldım. Ödemiş olduğum para az bir rakam değil ve aradaki farkı ödeyecek durumum yok. Olsaydı zaten bu yazıyı yazmıyor olurdum. Gözüm Optik personeliyle, sırf “satışı kapatmak” adına yapılan bu yanlış tavsiye ve yönlendirmeyle hem maddi hem de sağlık açısından mağdur etti. Sektörde bu bakış açısıyla kalıcılık elde edilemez. Satın alma öncesinde Gözüm Optik, shamır markasını “Dünyanın sayılı şirketleri arasında, yeni ürünlerle gelişen, devir açan firma olarak” tanıtıyor, satıyor ve satış sonrası müşterinin göz sağlığını hiçe sayıyor. Firmaya durumu iletildi ancak yanıt yok.

Pınar Pınar 1.500 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Pınar2 g

    Yapılan iade ve düzeltmeye ilişkin muhasebeden döküm elime ulaştı.

  • Pınar30 Ekim

    Şikayet Var'a yazı ulaşır ulaşmaz, firmanın Kadıköy şube müdürü d hanım benimle iletişime geçti. Telefonla yaptığımız görüşme sonucunda; geri iadeyi alarak, daha iyi cam yapılacağı belirtildi. Fakat "yapılan camın yanlış olduğu"na kanaat getirmem doğru olacak ki; Doktoruma tekrardan gözüktüm. Firmanın yapmış olduğu optik cam kontrol edildiğinde; -25 olması gereken numaranın +25 olarak ortaya çıktı. Bir an önce nihai sonuç elde etmek için "bu hatalarıyla da" uğraşmadan direk şubeye giderek, elimde olan optik camları ve tekrar edilen testleri teslim ettikten sonra kendilerinden yanıt bekledim. Firma bu hatalarına ilişkin herhangi bir özür dilemedi. Benim yerime; yaşlı bir kişiye de bu hata yapılabilirdi. Ayrıca yapılan iade ve düzeltmeye ilişkin muhasebeden herhangi bir döküm de iletilmedi. İşin ilginç tarafı da firma sürekli d hanıma beni arattırarak şikayet var' daki yazınızı ne zaman kaldıracaksınız diye sordurarak, baskı yapılması oldu. Neticede olması gerekenden daha fazla fiyat çıkarttıkları için standart bir cam yaptırmak zorunda kaldım. Bununla bile yetinmeyip piyasa fiyatından biraz üstte cam fiyatı saydılar. Buradan sadece d hanıma teşekkür ediyorum işini yapması gerektiği gibi yaptı. Ancak firma değil. Kötü bir tecrübe kısacası.

Ziyaretçi Yorumları