Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Goldmaster GM-7387 Göksu Cam Hazneli Su Isıtıcının Camının Çatlaması

profile
18 Nisan
57

"02/03/2023 tarihinde Trendyol ® dan 510 TL'ye aldığımız Goldmaster GM-7387 Göksu cam hazneli su ısıtıcıyı yaklaşık 20 gün kullandık. Bir problem yaşamadık. En son gün, suyu kaynattıktan sonra (max 5 dakika ) mutfakta bir cam çatlağı sesinin ardından, su ısıtıcının cam haznesinin çatladığını gördük." su ısıtıcının içi boştu, fiziki olarak çarpma vurma olmadı. Herhangi bir sıcak soğuk su değişimi yapılmadı veya bulunduğu ortamda normal oda sıcaklığındaydı. Fişi çekikti. (bunları yazmamın sebebi servisin klasik kullanım hatası demesinden dolayı) Goldmaster müşteri temsilcisini (08505325666) aradım, durumu anlattım. Camda bir fabrika ® hatasının olabileceğini, durduk yere fiziki bir temas olmadan çatladığını söyledim. Onlarda kargo kodu vererek er servis'e yönlendirdi. Servise kargo ile gönderdim. Servis kayıt no: 183569 daha sonra servisten arandım. Klasik servis söylemi ile müşteri hatası olduğunu, garantiye girmediğini, camın 400 TL bedel ile değiştirebileceklerini söylediler. Servise yukarıdaki belirttiğim durumları anlattım. Ama bir türlü inandıramadım. Kendi hatamızdan dolayı camı kırılsa, zaten servise göndermem gider yenisini alırım. Ama burda haksızlık var. Tamamen fabrika hatası olan bir camda servisin ısı kullanım hatası olarak müşteriyi suçlu bulmasından dolayı şikayetçiyim. Mağduriyetimin giderilmesini Goldmaster firmasından talep ediyorum.

Goldmaster GM-7387 Göksu Cam Hazneli Su Isıtıcının Camının Çatlaması
Goldmaster GM-7387 Göksu Cam Hazneli Su Isıtıcının Camının Çatlaması
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 57 dk
Goldmaster Logo
18 Nisan 14:43
Cihangir
21 Nisan 17:36

Epostanıza şikayetimi yazdım; ısıtıcının içinin boş olduğunu, fiziki olarak çarpma vurma olmadığını, herhangi bir ani sıcak soğuk su değişimi yapılmadığını, bulunduğu ortamın normal oda sıcaklığında olduğunu, yazdım. Kendi hatamızdan dolayı cam kırılsa, zaten servise göndermem, gider yenisini alırım. Daha ilk taksitini yeni ödedim. Ama burda ciddi haksızlık var. Zoruma giden de bu. Tamamen fabrika hatası olan bir camda, verdiğiniz cevabınız; "Değerli Müşterimiz, Kırılan, yıpranan, çizilen, hasarlanan, işlevini yitiren parçalar ve bu parçaların işlevini yitirmesiyle karşılaşılan hasarlar garanti kapsamı dışındadır. İyi günler dileriz." Kullanım hatası olarak müşteriyi suçlu bulmanızdan dolayı şikayetçiyim. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Cihangir
21 Nisan 17:38

Faturam ektedir.

Benzer Şikayetler

Goldmaster Ürün Deforme Olması

profile
27 Mart
78

Gold master Goldmaster incedem damlatmaz ağız çelik çay makinesi ve su ısıtıcısı siyah bzgolın-6306s 3 ay önce Trendyol'dan ürün aldım ve boya dökülmesi oldu alt ısıtıcı kısmında * bu konuda satıcıdan herhangi bir cevap alamadım. Acil tarafıma konu ile ilgili çözüm sunulmasını talep ediyorum.

Goldmaster Ürün Deforme Olması
Goldmaster Ürün Deforme Olması
1

Goldmaster Çay Makinesi Arızalı Çıktı

profile
06 Ocak
3

Goldmaster çay makinesi sipariş ettim. Ürün elime kusurlu ulaştı. Geldiği gün denemek istedim. İçine su koyup kaynatmaya çalıştım. Su ısınmadan ısıtıcı söndü. Bir daha denedim tüm düğmeler açık olmasına rağmen hiçbir şekilde yanmadı. Isıtmaya devam etmedi. Bende ürünü kurulayıp ambalajına bana geldi...

Goldmaster Kettle Alttaki Plastik Yanmış

profile
29 Aralık 2022
24

Bizim kettle su ısıtıcı alttaki plastik yanmış bunun değiştirilmesi ya da bir onarım çalışmaları yapılabilmesi adına size yazıyı yazıyorum cevap bekliyorum teşekkür ederim. Ayrıca Gold master müşterisi olup yıllardır Goldmaster markalı ürünler alıp kullanmaktayım.

Goldmaster Kettle Alttaki Plastik Yanmış
Goldmaster Kettle Alttaki Plastik Yanmış
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 57 dk
Benzer Şikayet Yaz