Goldmaster Ürünüm Onarılmadı.

Bayram K. |

Goldmaster kardeşler elektronik sultangazi şubenizden bir 5+1 anfi aldım. Bir süre sonra bozuldu aldığım şube ile irtibata geçtim ürün bir hafta sonra bana geri geldi ve yapılmamıştı. Ben ürünü 15.02.2014 tarihinde tekrar şubenize bıraktım ve bugün 02.04.2014 olmasına rağmen benim ürünüm hala yapılmadı.

Ürün ile ilgili bilgi istediğimde telefonla bana sağlıklı bilgi verilmedi ve ürünün garanti belgesini vermiş olmama rağmen benden yine garanti belgesi istendi firmaya gittim B**** bey Müşteri benim ile kaba bir şekilde konuşma sergiledi. Golmaster gibi bir firmanın düşük seviyedeki insanlarla çalışıyor olması gerçekten çok büyük kusur.

Etiketler :

Yetkili Servis Tekrar Eden Sorun Yetkili Servis Hizmet Kusuru

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 03 Nisan
    09:29

    Değerli Tüketicimiz,

    Öncelikle markamıza olan ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Yaşadığınız aksaklıklardan dolayı markamız adına özür dileriz. Servisimize gerekli uyarı ve işlemler uygulanacaktır. Size daha detaylı yardımcı olabilmemiz için ürününüzü merkez servisimize göndermenizi rica ederiz. Cihazınızın arızası onarılamayacak bir arıza ise tarafımızdan değişimi sağlanacaktır.

    İyi günler dileriz.