28 Ağustos
#12498042

Göknet Bir Türlü İnternet Veremiyor

20.08'de bağlattığım Göknet internet (2 sene taahhüt, 35 Mbps) T***'un port değişikliği yapması gerektiği gerekçesiyle verilemiyor. 5 dakika'da bir hat düşüyor ve hız 1 2 megabit ancak çıkıyor. Bir hafta olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmıyor.


Sorun bizde değil T***'da diyerek top onlara atılıyor. 72 saatte düzelir denmişti. Şimdi sorunca hiçbir tarih vermiyorlar. Biz başvuru yaptık diyorlar. Yapmıyorsunuz madem kapatın deyince taahhüt bozma 200 küsur lira (sanki kendileri taahhüt şartlarına uymuşlar gibi) borç çıkarıyorlar. Yani anlayamadığım internet sağlayıcısı olarak T**'la aralarındaki beni ilgilendiriyormuş gibi bunları bana anlatmaları.


Kim hangi şirket nasıl getiriyor, kabloyu kim bağlıyor, bunları ben mi düşünmeliyim anlamadım. Daha başlangıçta böyleyse devamı ne olur bilmiyorum. İnşallah artık çözersiniz.

Ahmet Ahmet 2.215 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet04 Eylül

    Hala sorun devam etmekte ve arıza çözümü için tarih verilmemektedir. Suç hala t e L e k o M a atılmaktadır. Keşke bu sitenin ses dinletme özelliği olsa da sizlere saçmalığı dinletebilsem. Artık yapacak bir şey yok. Yapabileceğimiz bu kadar. İsterseniz hukuki yollara başvurabilirsiniz diyecek kadar da saygısızlar. Altyapısı Telekom olan diğer şirketlerde de başınıza gelebilir beyefendi gibi komik cümleler kuruyorlar artık. İptal isteğimde tabi ki de taahhüt bozmadan dolayı 200 küsur lira ile tehdit. Bir de üstüne fatura geldi. Normalde 69 TL olan fatura 15. Günde 61 TL geldi. İlk faturada vergi varmış. Bundan da kesinlikle bahsedilmedi ve özellikle sordum. Bunun üstüne faturaya itiraz edince arızadan dolayı kullanmadığınız süre de indirim talep edebilirsiniz diyor. Tamam indirim talep ediyorum deyince arıza geçmeden indirim talep edemezsiniz diyor:) şu ana kadar internet hiç çalışmadı. Ta başlangıçta 72 saat arıza giderme yasal süresi diyenler böyle arızalarda süre uzayabilir diyor. Önceden 72 saat geçmeden aradığımda gerine gerine yasal süre 72 saat beyefendi diyorlardı. Şu an ne yasa ne hukuk dinledikleri var. Bu t e L e k o Mu sürekli bahane etmesinden de sıkıldım. Anlaşma mı yapıyorsun ne yapıyorsun düzgün yapacaksın o zaman.Çözülmediği sürece şikayete artık sürekli devam edeceğim. Denk gelipte okuyan bulaşmaz belki. Ya da utanma derdine çözerler belki.

  • Ahmet04 Eylül

    Bu durumu daha önce de şikayet ettim. Telekom'un Port değişikliği yapması gerekiyormuş. Hala sorun devam etmekte ve arıza çözümü için tarih verilmemektedir. Suç hala t e L e k o M a atılmaktadır. Keşke bu sitenin ses dinletme özelliği olsa da sizlere saçmalığı dinletebilsem. Artık yapacak bir şey yok. Yapabileceğimiz bu kadar. İsterseniz hukuki yollara başvurabilirsiniz diyecek kadar da saygısızlar. Altyapısı Telekom olan diğer şirketlerde de başınıza gelebilir beyefendi gibi komik cümleler kuruyorlar artık. İptal isteğimde tabi ki de taahhüt bozmadan dolayı 200 küsur lira ile tehdit. Bir de üstüne fatura geldi. Normalde 69 TL olan fatura 15. Günde 61 TL geldi. İlk faturada vergi varmış. Bundan da kesinlikle bahsedilmedi ve özellikle sordum. Bunun üstüne faturaya itiraz edince arızadan dolayı kullanmadığınız süre de indirim talep edebilirsiniz diyor. Tamam indirim talep ediyorum deyince arıza geçmeden indirim talep edemezsiniz diyor:) şu ana kadar internet hiç çalışmadı. Ta başlangıçta 72 saat arıza giderme yasal süresi diyenler böyle arızalarda süre uzayabilir diyor. Önceden 72 saat geçmeden aradığımda gerine gerine yasal süre 72 saat beyefendi diyorlardı. Şu an ne yasa ne hukuk dinledikleri var. Bu t e L e k o Mu sürekli bahane etmesinden de sıkıldım. Anlaşma mı yapıyorsun ne yapıyorsun düzgün yapacaksın o zaman. Çözülmediği sürece şikayete artık sürekli devam edeceğim.Utanma belası çözerler belki.

  • Ahmet31 Ağustos

    Halen çözülen bir şey yok

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler