Glovo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cahit'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Glovo Mantıksız İşletme!

1.348görüntüleme
Cahit
Cahit 27 Haziran 2020 16:25

Ukrayna da iyi derece de rusça bilmediğim için alışverişlerimi online yapıyorum. Bu firmaların görevi hizmet sağlamak ve zaman kazandırmak. Bu konuda da güvenilirlikleri ile iş yapabiliyorlar.

 Ancak firma geçen gün alışveriş yapmak istediğimde 1 saat uğraştırıp destek sistemine yönlendirdi. Desteğe yönlendirildiğimde öğrendim ki bilgilerimi doğrulamam gerekiyormuş.

Bunu neden daha önceden bildirmiyorsunuz. Ya da uygulama içinde istemiyorsunuz ve ben çalışanlarınız ile kimlik fotoğrafımı ve kredi kartımı paylaşmak zorunda kalıyorum? Kimlik numaram ile başıma gelebileceklere dair bir taahütnameniz var mı? Mecburiyetten vermek durumunda kaldım. Bugün tekrar alışveriş yapmak istediğimde kayıtlı diğer 2 kredi kartımı daha görselini istediler. Pardon? Bir tanesi benim kim olduğumu kanıtlamaya yetmiyor mu? Sizin gibi başka bir firmada tüm kartlarım ile  yanıltabilmesi için çalışanlarınızın yol mu açmalıyım. Ve tabii ki bunu da bana bildirmediler. Alışverişin sonunda fark ettim gene! Saçma sapan bir uygulama. Uygulama içi yeterlilik yok. Çalışanları saygısız. Türkiye de durumu nedir bilmiyorum ama mevcut şirketin aynı uygulamaya sahip olması nedeniyle güvensizlik ve düzensizlikte 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler

profile
  • -görüntüleme
  • 22 Ocak 2020 15:42

Glovo Yanılttı!