17 Nisan
Yorum Yap
#11856438

GittiGidiyor'dan Yardım Almakta Zorlanıyorum!

14.04.2019 tarihinde Gittigidiyor.com adresinden Bebekvesağlık adlı firmadan aldığım akülü arabam 16.04.2019 tarihinde teslim edilmiştir. Teslimat zamanında ben çalıştığım firmada olmadığım için kargo şirketi kargoyu iş arkadaşlarıma teslim etmiştir. Akşam saatlerinde kargoyu teslim aldığımda ürünün ön ve arka bölümlerinde kusurlar olduğunu gördüm ve iade talebi oluşturdum. Müşteri hizmetlerinden önce E***hanım daha sonra ise C***hanımla görüştüm.


E***hanım ürünü kargo şirketine iade etmemi ve kolaylıkla para iademi geri alacağımı söyledi. Sabah saatlerinde kargo şirketine gittiğimde Bebekvesağlık firmasında ürünün tutanağının olması gerektiği söylendi ancak tutanağın alındığı zamanda tutulması gerektiği bilgisi tarafıma verildi. Firma yetkilisine firmada olmadığımı ve ürünü kendimin teslim almadığımı söyledim. Bunun üzerine müşteri hizmetlerinden C***hanımla görüştüm ancak satıcıya irtibata geçemediklerini kargomu geri almamı ve iletişime geçtiklerinde bilgi vereceklerini söyledi.


Çözüm merkezine yazdığımda ise Gittigidiyor.com'dan hiçbir cevap alamadım. Gittigidiyor.com gibi büyük bir şirketin satıcısına ulaşamaması, bana bir dönüş yapılmaması bende güven eksikliği yarattı.

Serkan Serkan 614 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi17 Nisan

    Kullanıcımıza Şikayetvar.com'a tanımladığı cep telefonu üzerinden ulaşılarak bilgi verilmiştir. Her türlü talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. yardim.gittigidiyor.com/musteri-hizmetleri Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • Serkan17 Nisan

    Ürünün hasarlı bölgelerine ait fotoğrafları ekte bulabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları