28 Şubat 2015
Yorum Yap
#3080160

GittiGidiyor'dan Aldığım Ürünün İadesini Yapmama Rağmen Para İadesini Yapmıyor Kargo Ücretini Kesiyo

GittiGidiyor.com adresinden merkez-fırsatı (18050)
sipariş verdiğim. Sipariş vermeden satıcıya email atarak kargo ücretini öğrendim. Kargo ücreti yüksek gelince kargoyu almadan iade ettim. Satıcının dürüst olmadığı düşünerek GittiGidiyor'a durumumu defalarca mesaj yazarak bildirmeme rağmen, ürünü teslim almadan kargo ücreti yüksek olduğu için iade ettiğim için kargo ücretini kesecek. Şimdi de satıcıya parayı aktaracaklar. Paramı tarafıma iade etmezseniz üyeliğimi iptalini isterdim. Paranla rezil olmak bu. Ulaşabileceğiniz telefonu bile yok. Bu siteden şikayetçiyim.

A.turan 271 Okunma

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi20 Mart 2015

    Değerli kullanıcımız, Yapılan incelemede SC3990575 numaralı işleminizin 08.03.2015 tarihinde iptal edildiği ve ürün bedelinin kartınıza iade edildiği görülmektedir. Yapılan iadeler, kredi kartlarına 4, banka kartlarına ise 7 iş günü içerisinde yansımaktadır. Bu süre içerisinde iadeniz kartınıza yansımaz ise, iadeniz hakkında bankanızdan bilgi almanızı rica ederiz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • A.turan07 Mart 2015

    Cevap veridi deniyor sakın aldanmayın değişen hiçbir şey yok. 20 gündür mağdur ettiler. Bu siteden alışveriş yapmayın. Merkezi-fırsati satıcısına dürüst olmadığı gibi dest cıkıyor. Benim gibi yorumları okuyon kaç kişiyi mağdur etmişler. Kısacası bu siteden uzak durun.

  • GittiGidiyor Temsilcisi07 Mart 2015

    Kullanıcımıza Şikayetvar.com'a tanımladığı e-posta adresi üzerinden ulaşılarak bilgi verilmiştir. Her türlü talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. www.gittigidiyor.com/bizeulasin Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler