11 Temmuz
#12251083

GittiGidiyor'da Mağaza Mesaja Cevap Vermiyor

GittiGidiyor'dan SC71824650 satış kodu ile B***mağazasından ürün aldım, fakat ürün kusurlu çıktı. Satıcı ile iletişim kur kısmından mesaj gönderdim. Farklı iki tarihte gönderdiğim mesaja cevap vermiyor.


Ürünün başlığına dahil 1 yıl garantisi olduğunu belirtmiş. Garanti kapsamında gerekirse onarım/değişim yapmasını isteyeceğim. Fakat ulaşamıyorum. Bu sebeple ürünü kullanamıyorum ve çözüm bekliyorum.


GittiGidiyor gibi büyük bir alışveriş sitesinden aldığım üründe böyle bir sorun yaşamamalı ve bu şekilde davranan satıcıların bulunmaması gerektiğini düşünüyorum. GittiGidiyor üzerinden alışveriş yapmaktan soğutuyorlar.

Emre Emre 320 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli kullanıcımız, GittiGidiyor'u tercih ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • Emre'nin Teşekkür Mesajı11 Temmuz

    GittiGidiyor tarafından şahsıma ulaşıldı, satıcı firmanın irtibat bilgileri paylaşıldı. Firma ile irtibata geçtim. Ürünün değişimi için ilgili firmaya ürünü kargo ile göndermem söylendi. Paylaşılan Mng anlaşma kodu ile ürünü gönderdim. Yeni ürünün gönderimini bekliyorum. Kısa sürede dönüş yapıldı.

  • GittiGidiyor Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli kullanıcımız, İlettiğiniz konu hakkında incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları