09 Eylül
#12575882

GittiGidiyor'da Hiçbir Şey Yolunda Gitmiyor

02.09.2019 tarihinde GittiGidiyor adlı siteden alışveriş yaptım. Aldığım üründe aynı gün kargo yazıyordu. Ürün 04.09.2019 tarihinde kadar kargoya verilmeyince siteden satıcıya geciken kargo uyarısı gönderdim. Bir süre sonra siparişiniz kargolandı diye bir mail geldi. Satıcının vermiş olduğu kargo takip numarasını sorguladığımda ürünün benimle alakası olmayan birisine 7. Ayda teslim edildiğini gördüm ve müşteri hizmetlerini aradım. Konuştuğum kişi ürünün ödemesini durdurduğunu söyledi ve hiç kargolanmayan bir ürünün para iadesi için bugüne kadar bekletiliyorum.

Hakan Hakan 761 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi18 s

    Değerli kullanıcımız, Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim adına üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.Önerilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Kullanıcılarımızın görüşleri, ilgili birimlerimizce değerlendiriliyor ve yönetim ekibimizle paylaşılıyor. Üye girişi yaptıktan sonra https://yardim.gittigidiyor.net/s/ bağlantısı üzerinde bulunan Canlı Yardım, Bizi Arayın veya Bize Yazın destek alanlarından da bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • Hakan2 g

    Bu siteden aldığım ürünü satıcı yollamadı. 10 gün paramı iade almak için uğraştım. Sonra satıcıya olumsuz yorum yaptım. Dün satıcı aradı olumsuz yorumu değiştirmem için bana rüşvet teklif etti. Kabul etmedim. Şimdi de benim yaptığım yorum hiç elime gelmeyen ürünle ilgili memnuniyet mesajı yolladığımı yazmış. Müşteri hizmetlerini aradım şu yorumu silin satıcıdan şikayetçiyim diye biz bir şey yapamayız satıcı ile görüşeceksiniz diyor. Nasıl olsa iş birliği yapıyorlar daha da GittiGidiyor'u kullanmamda kullandırmamda. Bu satıcının mağazasının kapanması gerekir.

  • GittiGidiyor Temsilcisi10 Eylül

    Değerli kullanıcımız, İlettiğiniz konu hakkında incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları