31 Ekim
Yorum Yap
#11095686

GittiGidiyor Ücret İadesi Yapmadı!

GittiGidiyor "Dominoshop" satıcısın dan almış olduğum 377611530 numaralı siparişte bulunan 6 adet iç çamaşır sözleşmede yer alan iade şartlarına uygun bir şekilde (denenmemiş kullanılmamış ambalajı bozulmamış) şekilde satıcıya iade edilmiş olup satıcı ürünü kargodan teslim dahi almamıştır.


GittiGidiyor satıcıya vermiş olduğu 3 günlük iade onay süreci ve 24 saatlik ek süre bittiği halde GittiGidiyor ücret iadesini tarafıma yapmamıştır.
Nerede sıfır risk sistemi. 15 günden beri çözülmüyor. Mesajlara ilgisizler...


.

Mehmet 190 Okunma

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi02 Kasım

    Değerli kullanıcımız, Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır. İlgili durum Satış Sözleşmesi üzerinde aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. 5.2 Taraflar, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği md. 15/1 uyarınca cayma hakkını aşağıdaki hallerde kullanamayacağını kabul etmiştir: 5.2.4 Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlar, Üye girişi yaptıktan sonra http://yardim.gittigidiyor.com/musteri-hizmetleri bağlantısı üzerinden size uygun kategori seçiminin ardından Canlı Yardım, Bizi Arayın veya Bize Yazın destek alanlarından da bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler