4 g
Yorum Yap
#11714948

GittiGidiyor Satıcıyı Koruyor!

GittiGidiyor'dan 30.12.2018 günü 12.89 ₺ değerinde medikal ürün aldım. 04.01.2019 günü adreste olmadığımı beyan eden Aras Kargo aynı gün bir başka adreste bulunan tanımadığımız bir bayana ürünü teslim etmiş. Kargo takipten durumu öğrendim ve satıcı ile irtibatlaştım.


Durumu izah ettim bayanın evinde 5-6 gün kalan ürün tarafıma geldi Medikal olduğundan satıcıya iadesini isteyerek açılmış tekrar paketlenmiş ürünü teslim almadım. Kurye tamam diyerek gitti. Bunun üzerine 40-50 defa GittiGidiyor ve Satıcı ile mesajlaştım-telefon ile görüştüm. Kargo şirketi de ürün iade edildi diyor ama ürün hala o bayanda görünmekte.


Bu duruma vakıf olan Satıcı ve GittiGidiyor kılını bile kıpırdatmıyorlar. Aradan tam 70 gün geçmesine karşın Ürün Bedeli Satıcıya, GittiGidiyor onayım olmamasına rağmen verdiği Ürün Bedeli garantisini çiğneyerek "3 kuruş kâr edeceğim" diyerek parayı satıcıya aktarmıştır.


"Ürün bedeli satıcıya aktarıldı. (Satış Kodu: sc65923647) " GittiGidiyor'un böylesi açık ve aleni yazışmaların olduğu ürün bedelini satıcıya aktarmasının altında 3 kuruştan başka bir de Satıcı hangi karakter ve safiyette olursa olsun haklıdır, anlayışı var!


Bakalım burada Hiçbir kusuru/hatası olmayan alıcıya nasıl bir eziyet verildiğini hangi mazeretler ile belirtecekler. Bu arada eziyet çektirip masraf ettirdikleri kişi olan ben 70 yaşındayım.

Musa Musa 214 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi12 s

    Değerli kullanıcımız, GittiGidiyor'u tercih ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • Musa2 g

    Şikayetimin burada yayınlanmasının ertesi günü GittiGidiyor'dan beni aradılar. Arayan Rojda isimli yetkili sorunu çözeceklerini ve hemen Satıcı ile görüşeceğini ifade ederek olaya el attı... Satıcıdan halâ ses seda yok ama Rojda hanım tarafıma bir hediye teklifinde bulunup özür diledikten sonra sorunu kapatmayı teklif etti. Özüründe ki ciddiyete inandığım için GittiGidiyor'a olan şikayetimi geri alıyorum. Lakin Satıcı ve Aras Kargo şirketinden de aynı tarzda ciddi özürlerini bekliyorum. Tabii ki sorunun çözümündeki etkin katkısından dolayı da Şikayet Var'a çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsın Şikayet Var.

Ziyaretçi Yorumları