GittiGidiyor Orijinal Ürün Satışına Rağmen Mağaza Kapatma

Celil Celil06 Mayıs 13:41

E ticarette faaliyetlerimizi uygulamak üzere GittiGidiyor firmasında mağaza açtık. Deneme amaçlı Columbia marka ayakkabı koyduk. Türkiye'de en fazla 46 numaraya kadar olan ayakkabı yurt dışında 50 numaraya kadar bulunmaktadır. Söz konusu ayakkabı yurt dışından gelmiş olması nedeniyle 48 numaradır. GittiGidiyor çakma ürün sattığımızı iddia ederek tarafımıza mail ile bilgi vermiştir. Kendilerine ilgili firmanın bilgileri, sipariş talebimiz order mailini gönderebileceğimizi ifade etmemize rağmen cevaplarımıza adeta otomatik cevaplar şeklinde bir daha çakma ürün satmayacağınız şeklinde taahhütte bulunmamızı istediler. 

Mail olarak kendilerine istedikleri şekilde taahhütte bulunduk ancak yapılan inceleme neticesinde hesabınızı açmamak üzere kapatıyoruz şeklinde cevap geldi. Kesinlikle müşteri hizmetlerine ulaşılamıyor. Mail olarak atılan cevaplar da farazi, otomatik cevaplar. Telefonlara bakmıyorlar. Kesinlikle çözüme yönelik hiçbir çaba görmedik. Sürekli taahhüt talepleri oldu. Çakma ürün satmamamıza rağmen çakma ürün satmayacağımıza yönelik beyanda bulunduk ancak tekrardan taahhüt istiyorlar. Nasıl bir şey istiyorlar anlamadık. Muhatap bulamayıp, mağaza kapatmaya gittiler. Firmamız aynı ürünü diğer e ticaret sitelerinde satmaktadır. Herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Kaldı ki ürün orijinal, gümrük vergisine kadar ödenen bir ürün nasıl çakma olabilir ki?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Celil 08 Mayıs 17:01

Sayın yetkili ilgili departmanınızın sorunla ilgili tarafıma sisteminizde kayıtlı bulunan telefonumdan iletişime geçmesini talep ediyorum. Söz konusu hesabım açılmadığı müddetçe sorun çözülmeyecek çünkü.

GittiGidiyor Logo GittiGidiyor 08 Mayıs 16:56

Değerli kullanıcımız, Her türlü talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Talepleriniz hakkında size yardımcı olunacak ve bilgi verilecektir. https://yardim.gittigidiyor.net/s/ Saygılarımızla, GittiGidiyor.

profile-icon Celil 08 Mayıs 16:46

Anladığım kadarıyla sorunu çözmek istemiyorsunuz. Ben yeni bir mail alsam bu sefer de sistemde kayıtlı telefon numaranızla üyelik kaydı hatası verecektir. Yeni üyelik için de ayrı bir hat mı almam gerekecek? Hiçbir şekilde müşteri temsilcilerinizle canlı görüşmek mümkün olmuyor. Defalarca denedim. Sürekli yoğunluk uyarısı verip, maile yönlendirme oluyor. O şekilde otomatik cevaplar almaktayım ve gerçekten yoruldum. Karşımda muhatap bulamıyorum.

GittiGidiyor Logo GittiGidiyor 08 Mayıs 16:40

Değerli kullanıcımız, Kapatılan üyelikliğe ait kayıtlı e-posta adresi değiştirilemiyor bu aşamada dilerseniz yeni bir e-posta adresi ile yeni bir üyelik oluşturabilir ve işlemlerinize devam edebilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra https://yardim.gittigidiyor.net/s/ bağlantısı üzerinde bulunan Canlı Yardım, Bizi Arayın veya Bize Yazın destek alanlarından da bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

profile-icon Celil 08 Mayıs 16:34

Yeni üyelik açmak için yeni bir mail adresi talep edilmektedir. [email protected] mail adresinden başka bir mail kullanmıyorum. Bu nedenle söz konusu mail ile irtibatlı hesabımın açılmasını talep ediyorum.

GittiGidiyor Logo GittiGidiyor 08 Mayıs 16:21

Değerli kullanıcımız, Konu hakkında yeni bir üyelik oluşturarak satacağınız ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz. https://yardim.gittigidiyor.net/s/ linki üzerinden Müşteri Hizmetlerimize ulaşabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız mesajlarınızı en kısa süre içerisinde yanıtlayacaktır. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

profile-icon Celil 08 Mayıs 16:16

Değerli Yetkili; Telefonumun meşgul olduğum anda bir kez aramışsınız. Akabinde müşteri hizmetlerinizi aradım; 6 dakika ve 4 dakika beklememe rağmen hiçbir temsilciniz telefonlara bakmadı. Tekrar, tekrar ifade edeyim, GittiGidiyor da yeni üye satıcı olarak 1 adet deneme amaçlı konulan orijinal ürüne sahte denilerek hesabımı kapattınız. Israrla size telefon yoluyla ulaşmaya çalışmama rağmen mail yoluyla taahhütte bulunun gibi bir otomatik cevap aldım. Sahte ürün koymamamıza rağmen sahte ürün gibi muamele yapıp, sorunu çözmek için bile en ufak çaba sarf etmediniz. Aynı ürün diğer e ticaret sitelerindeki mağazalarımda ve stoğumda mevcuttur. İstediğiniz şekilde orijinal olduğunu kanıtlarım. Çözüm odaklı yaklaşmıyorsunuz. Bu noktadan sonra yapacak pek de bir şey kalmıyor.

GittiGidiyor Logo GittiGidiyor 08 Mayıs 14:12

Değerli kullanıcımız, Şikayetvar.com üzerinden iletmiş olduğunuz iletişim bilgilerinizden sizi aradık ancak ulaşamadık. Yapılan incelemede 07573846 numaralı talebinize ilgili departmanımız tarafından bilgi verilmiştir ve bu aşamada farklı bir işlem yapılamamaktadır. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

GittiGidiyor Logo GittiGidiyor 08 Mayıs 11:00

Değerli kullanıcımız, Bilgileriniz ilgili ekibimize iletilmiş ve gerekli incelemeler başlatılmıştır. En kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler