11 Temmuz
#12252277

GittiGidiyor Kablo Elime Ulaşmadı

GittiGidiyor'da gok**** kullanıcı adlı satıcıdan 24 Mayıs'ta aldığım iPhone şarj cihazımın faturası içinden çıkmadı satıcıya bunu ilettim. Kargoda düşmüş olabilir bir daha ki ay kesip göndersem olur mu dedi, bende tamam dedim. Cihazı bayrama kadar kullandım bayramda iş yerinde bıraktım bayramdan döndükten sonra cihaz çalışmadı. Birkaç gün daha bekledim faturayı göndermedi satıcı bunun üzerine GittiGidiyor'a canlı bağlantıdan durumu ilettim.


Görüştüğüm kişi satıcıyla görüşmüş faturayı gönderecek dedi. Biraz zaman daha geçtikten sonra faturayı göndermediği için tekrar yazdım tekrar aynısı söylendi ve aynı gün satıcı bana ulaştı ve fatura için bilgi istedi ve fatura ile beraber kabloyu göndereceğini söyledi ama halen daha fatura ve kablo elime ulaşmadı.

Esat Esat 129 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GittiGidiyor Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli kullanıcımız, Yaşadığınız sorun hakkında satıcı firmaya gerekli bilgiler iletildi. Satıcının size yardımcı olması için kısa bir süre beklemenizi rica ederiz. Üye girişi yaptıktan sonra http://yardim.gittigidiyor.com/musteri-hizmetleri bağlantısı üzerinden uygun kategori seçiminin ardından Canlı Yardım, Bizi Arayın veya Bize Yazın destek alanlarından da bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları