29 Aralık 2017
#9961412

GittiGidiyor Hesabıma İade Olmadı

GittiGidiyor sitesi üzerinden 22.11.2017 tarihinde Reeder A8i iç ekran panel aldım ancak ekran çalışmadı. Ben de ilgili satıcıya iade ettim. Satıcı onay verdi ve GittiGidiyor tarafından paranız kartınıza iade edilmiştir diye mesaj geldi. Fakat hesabıma öyle bir para iadesi yapılmadı. Müşteri hizmetlerini aradığımda sistemsel bir hata olduğunu paranın en kısa sürede hesabınıza geçeceğini söylediler ama aradan 40 gün geçmesine rağmen para hesabıma geçmedi.

Ahmet Ahmet 1.249 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet'in Teşekkür Mesajı10 Mayıs

    Teşekkürler.

  • GittiGidiyor Temsilcisi01 Ocak 2018

    Değerli kullanıcımız, Aşağıdaki adımları uygulayarak Müşteri Hizmetlerimize ulaşmanızı rica ederiz. Üye girişi yaptıktan sonra https://yardim.gittigidiyor.com/musteri-hizmetleri/alis-sonrasi-islemler/kargo-ve-teslimat-islemleri bağlantısı üzerinde bulunan "Bizi Arayın" butonunu tıklayınız. Sorun yaşadığınız ürün seçiminin ardından sayfanın sağ alt tarafında bulunan "Telefon Desteği" butonuna tıkladıktan sonra, telefon numaramıza ve oluşturulacak koda ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GittiGidiyor.

  • Ahmet29 Aralık 2017

    Fakat hesabıma öyle bir para iadesi yapılmadı. m. H lerini aradığımda sistemsel bir hata olduğunu paranın en kısa sürede hesabınıza geçeceğini söylediler ama aradan 40 gün geçmesine rağmen para hesabıma geçmedi.

Ziyaretçi Yorumları