09 Ağustos
#12415860

GittiGidiyor 1 Haftadır Hasta Köpeğim Farklı Mama Yemek Zorunda Kaldı

Hasta köpeğim için 04.08.2019'da brit care hypoallergenic köpek maması siparişi verdim ancak 09.08.2019 tarihine kadar gelmeyince arama gereği duydum. Bana ilk önce firmanın iletişim numarasını verdiler. Aradığımda 2 dakika içerisinde döneceğim şu an tatildeyim dedi. 2 dakika sonra ben aradım telefonum açılmadı. Üstüne tekrardan GittiGidiyor müşteri hizmetlerini aradım bana firmayla konuştuklarını ve ürünün kargoda kaybolduğunu söylediler.


Bende şikayet edeceğimi benim köpeğim hasta dediğimde bana istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz dediler. Ben böyle şey görmedim. 1 hafta bekletip üstüne bu şekilde konuşulması hiç hoş değil. Böyle çalışma ahlakı olmaz. 1 haftadır hasta köpeğim farklı mama yemek zorunda kaldı. Şikayetçiyim.

Tuğçe Tuğçe 705 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuğçe11 Ağustos

    Verebildiğiniz cevap bu kadar mı? Gerçekten çalışılmaması gereken bir firmasınız bir özür dilemek ya da üzgünüz demek bile zor sanırım. İademi kısa sürede sağlanmasını bekliyorum oda olmazsa mahkemeye dava açmaktan çekinmeyeceğimide mide bilmenizi isterim!

  • GittiGidiyor Temsilcisi11 Ağustos

    Kullanıcımıza Şikayetvar.com'a tanımladığı e-posta adresi üzerinden ulaşılarak bilgi verilmiştir. Her türlü talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://yardim.gittigidiyor.net/s/ Saygılarımızla, GittiGidiyor.

Ziyaretçi Yorumları