04 Mayıs
#11923267

Gimsa'daki Alarm Duyarsızlığı

27.04.2019 'da Elvankent Büyük Gimsa Şubesi'nde eşim ve çocuklarım ile birlikte alışverişe gittim. İstediklerimizi aldıktan sonra kasada ödemeyi yaptım. Buraya kadar her şey normal. Çıkışa doğru yönlendiğimizde ise tam kredi kartımı cüzdanımı koyarken alarm çaldı. Güvenlik görevlisi "elimdeki cüzdanı bile alarak" bizi yan tarafa yönlendirdi. Haliyle etrafta herkes de bize bakıyor tabii. Cüzdanımı hemen istedim. Daha çantayı bile açmadan danışmadakiler "örtü mü var? " diye sordu. fişte olan ve parasını ödediğim 2 adet yastık kılıfı da almıştık. Hemen çıktı ortaya. Daha önceden de aynı durumla birçok kez karşılaşmışlar belli ki. Kasiyerlerin neden bunu bilmediğini ve bu kadar kolay insanları zan altında bırakılmaması gerektiğini güvenlik ve danışmadakilere söyledim. Herkesin bu konuyu bildiğini ama yine de karşılaştıklarını gayet normal bir şekilde söylenerek, bize de zoraki bir kusura bakmayın denilerek ayrıldık. Tüm bu anlattıklarıma göre;


1-Gimsa için gayet normal olan bu durum bizim hayatımızda ilk defa karşımıza çıkmıştır.
2-Bu kadar kolay insanları zan altında bırakamazsınız.
3-Bir şey bulamayınca da bu kadar kolay sıyrılamazsınız.
4-Cüzdanı alacak kadar hiç kimseye saygısızlık yapamazsınız.
5-Maden bu kadar sık karşılaşılan bir problem için neden önlem almadınız?
6-Güvenlik görevlilerinizi komple insan davranışları eğitiminden geçirin, standart sözlerin dışında zerre kadar bilgileri yok ama bu tamamen Gimsa'nın hatası.
7-Ekmek parası için çalışan insanların, makineleşmiş bir şekilde değil mutlu bir şekilde hayatına devam edebilmesi için eğitim şart.
8- ilgili Kurumlara da itiraz hakkımı saklı tutarak, derhal önlem alınmasını ve tarafıma cevap verilmesini bekliyorum.


Ayrıca, Gimsa internet sitesindeki şikayet formu da sürekli hata veriyor. Burada yazdıklarımı aynen yazdım ama bir türlü gönderemedim. 2009 yılından beri tam 10 yıldır Gimsa müşterisi olarak, bu şikayetime cevap verecek kişinin görevinin (müdür vb...) de cevaba eklenmesini istiyorum ki müşteri memnuniyetine verdiğiniz önemin (!) ne kadar gerçek/samimi olduğunu veya yine standart olmadığını anlayalım.

Alaattin Alaattin 1.562 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler