Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Gulf Sigorta-İZ Teknoloji Pişmanlıktır.

Ekrem
18 Nisan 15:06
2.222

Gulf Sigorta ve Vatan Bilgisayar pişmanlıktır. Vatan Bilgisayar Samsun/Canik Piazza Avm den aldığım Lenovo TAB 12 tabletimi satış temsilcisinin tavsiyesi ile Gulf sigortaya kasko yaptırdım. 3 ay sonra tabletin ekranı kırıldı. Vatan Bilgisayar'a gittiğimde Gulf sigortayla görüşerek iz teknoloji isimli yetkili servise göndermem gerektiği bildirilmiştir. 6 Martta PTT kargoya vererek tableti ilgili servise gönderdim. 25 Mart tarihinde Gulf sigortadan cihazınızın onarımı kalite kontrol aşamasına geçmiştir diye bir mesaj aldım. Yetkili servisi aradığımda parça beklediği onarımın başlamadığı bilgisi verilmiştir. 5 nisanda yine Gulf sigortadan cihazımın onarımı için Gulf Sigorta tarafından iz teknolojiye 6600 TL ödeme yapıldığına dair bir mesaj aldım. Servisle ve sigorta şirketiyle yaptığım görüşmede cihazımın onarılmadığı parça beklediği bilgisi verildi. Kendilerine 20 iş gününün dolduğu ancak onarımın halen tamamlanmadığını söylediğimde servis 12 Martta cihazı teslim aldığını söylemiş oysa 8 martta kendilerine PTT Kargo tarafından teslim edilmiştir. Gulf sigortadan detaylı bilgi istemek için yaptığım başvurulara iz teknolojinin dönüş yapmadığı söylendi. 17 nisanda iz teknoloji beni arayarak cihazın onarımı için ek süre talep etmiş ben de 25 iş günü olması rağmen cihazın onarılmadığı ve halen ek süre talep etmenizi kabul etmediğimi Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduğumu 20 iş günü içinde onarılmayan cihazların aynısı üretimi olmaması halinde benzer özellikle bir cihazın müşteriye teslim edilir hükmü gereğince tabletin değişimini istedim. Muhatabın kendileri olmadığı o zaman tableti onarmadan geri gönderecekleri tarafıma söylendi. Şu an konuya ne Gulf Sigorta ne iz teknoloji sahip çıkmakta. Benim bu paylaşımımın altına aşağıdaki metni aynen yazacaklardır. Ama Tüketici Mahkemesinde görüşeceğiz. Sayın Ekrem g.,

Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.

Gulf Sigorta a. Ş. Olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikayetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir.

Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla, Gulf Sigorta a. Ş.

Gulf Sigorta-İZ Teknoloji Pişmanlıktır.
gulf-sigorta-iz-teknoloji-pismanliktir-2.pdf
profile profile profile
3 Destek
18 Nisan 15:09 (Şikayetten 2 dakika sonra)
25 Nisan 13:44

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Gulf Sigorta Şirketinin Tabletin Cüzi Tamir Masrafından Bile Kaçması

İsmail
29 Nisan 12:14
1.900

Gulf Sigorta'nın Bizi Mağdur Etmesi

İsmet
20 Mart 08:56
1.661

Gulf Sigorta ve Vatan Mağazasının Ortaklaşa Mağdur Etmesi

İbrahim
19 Aralık 2023 15:35
1.290
Gulf Sigorta ve Vatan Mağazasının Ortaklaşa Mağdur Etmesi

Gulf Sigorta'nın Tamiri Mümkün Olabilen Ürünümü Tamir Etmemesi

Şennur
09 Ekim 2023 16:20
1.526
Benzer Şikayet Yaz