Getir'den Verdiğimiz Ürünlerin Paketleri Delik!

İsmail İsmail10 Mayıs 01:46

Getir'den 13. Nisan'da 3 adet profiterol aldık. Çocuğumuz yemek için aldığında ambalajının delik olduğunu fark edip bana getirdi, ilk başta önemsemedim başka bir tane al dedim, ikincisi de delik çıkınca üçüncüsünü kontrol ettik o delik değildi ama çekindik ve onu da yedirmedik. 2 ürünün birden şans eseri ambalajının delik çıkması kafamıza yatmadı.

Bu ürünler ekteki fotoğrafta da göreceğiniz üzere ambalajının üstünde kapak olan korunaklı ürünler. Kapağı açmadan alt ambalajına zarar vermeniz mümkün değil. Bu sebeple taşıma sırasında yanlışlıkla olmadığını düşünerek bu durumu Getir'e haber verdik ve nasıl olduğunun sorgulanmasını istedik. Sonuç olarak sürekli sipariş veriyoruz, kasıt varsa başka ürünlerde de olabilir. Bizim ve çocuğumuzun sağlığı söz konusu.

Getir ise bize 13 TL para iadeniz yapıldı diye geri döndü. Halbuki biz şikayet açarken attığımız mailde de yaptığımız telefon görüşmesinde para iadesi değil açıklama talep etmiştik çünkü bu durum sorgulansın kasıt varsa bunu yapan cezalandırılsın, kasıt yoksa aklımıza gelmeyen başka bir açıklaması varsa da bilelim rahat edelim ki sipariş vermeye devam edebilelim niyetindeydik sadece. Bu duruma açıklık getirilmediği sürece artık Getir'e güvenimiz bulunmuyor ve sipariş vermiyoruz.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler