Getir Yemekte Sipariş İptali Sorunu

Uğur Uğur2 ay önce

21.12.19'da saat 15:10'da restoran kurye gönderimi seçimi ile yemek siparişimin ödemesini yaptım. Sipariş oluşur oluşmaz ana ekranımda siparişiniz hazırlanıyor yazıyordu beklemeye geçtim. 50 dakika sonra ya ne oldu bu sipariş neden gelmedi diye girdiğimde ekranda ne sipariş var ne bir şey, geçmiş siparişlere giriyorum o da yok. Sanki hiç sipariş vermemişim gibi.

En sonunda müşteri hizmetlerini aramaya karar verdim. Siparişin durumunu sorduğumda restoran iptal etmiş cevabını aldım. Peki restoran iptal etmiş de bana neden bilgi vermiyorsunuz ben burada 50 dakikadır yemeğimi bekliyorum? Cevap çok komik. Eğer Getir kuryeyi seçseydiniz bu bilgiyi size verirdik ama siz restoran kuryeyi seçmişsiniz. Yani bu kadar saçma bir iş yapış şekli olamaz. O zaman ben neden Getir üzerinden sipariş veriyorum gidip restoranı aramayı bilmiyor muyum? Kuryeyi Getir seçince size daha çok önem veriyoruz, eğer restoran seçerseniz siparişinize bir şey olursa umurumuzda değilsiniz kendi başınızın çaresine bakın demek değil de nedir bu? O zaman kurye teslimatına indirim yapmayın, insanları oraya kanalize etmeye çalışmayın, beceremiyorsanız da yapmayın bu işi. Mağduriyetimi nasıl gidereceksiniz diyorum, paranızı tekrar yatırmış zaten restoran yapabilecek bir şeyim yok cevabını alıyorum. Yahu restoranı bırakın beni mağdur eden sizsiniz.

Ben paramı istemiyorum zaten siparişimin bana gelmesini istiyorum. Getir'den daha önce çok alışveriş yaptım. İlk defa getir yemek siparişi verdim çok pişman oldum. Bundan sonra ne getir programını kullanırım ne de ailem ya da çevremdeki insanlara kullandırırım. Müşteriye siparişiniz iptal oldu diye bilgi vermeyeceksiniz, sonra maalesef yapabileceğimiz bir şey yok diye cevap vereceksiniz!

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler