Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Getir Yanlış Sipariş Sorunu Ve Asla Aksiyon Almamaları

Onur
20 Mayıs 22:47
160

20 Mayıs 2024 tarihi 20:23 saatinde getir üzerinden ilk görselde yer alan ürünün siparişini oluşturdum. Acilen lazım olduğu için. Ve 20:53 tarihinde ürün teslim edildi. Akabinde 2. Görselde göreceğiniz üzere yanlış ürün teslim edildiğini fark ettik. 15dk boyunca uygulama üzerinden bot mu insan mı olduğu belli olmayan müşteri temsilcisine dert anlatmaya çalıştık fakat ne yazık ki konuşmanın yarısında konuşmadan ayrıldı temsilci. Akabinde telefon müşteri hizmetlerine 15dk sıra bekleme sonucu bağlanıp kayıt oluşturdum. Saat 22:30. Ben Eskişehir'den hızlı trene binip Ankara'ya kablo götürsem şu an dönüş yolundaydım. Hayatımda bu kadar nahoş bir hizmet almadım. En son müşteri hizmetlerini bu şikayeti yazarken aradım hatta kalın depoyla iletişime geçeceğiz denildi ve hattan atıldım.

Getir Yanlış Sipariş Sorunu Ve Asla Aksiyon Almamaları
Getir Yanlış Sipariş Sorunu Ve Asla Aksiyon Almamaları
Onur
20 Mayıs 22:55

Saat 23:00 ve hala gelen giden yok.

Onur
21 Mayıs 09:42

Gece 00:30da evde çoluk çocuk uyumuş, ev ahalisi uykusuzluktan canını teslim etmeden gelip yanlış gelen ürünü aldılar. Şimdi de iade girilmesi için 1 gün uğraşacağım belli ki. Hayatımda bu kadar geç işleyen bu kadar müşteri memnuniyeti konusundan uzak bir firma daha görmedim. Emsallerinde sıkıntı oldu mu beklemeden müşteri hizmetlerine bağlanıp anında iade prosedürünü başlatıyorsun. Benim bu harikulade (! ) firmada yanlış gelen ürünü geri aldırtmam 4 saat sürdü bakalım iade olarak girmeleri ne kadar sürecek? Ne zaman bana aaa kurye geri mi almış ispatı yok ki elimizde bilgi girmemiş kurye vs diyecekler. 0 kurumsallık

Onur
22 Mayıs 09:33

Olayın üstünden neredeyse 2 gün geçti. 4 saatte zar zor ürünümü iade aldırttım. Ama şimdi de asla ve asla iade işlemi başlamıyor. Ürün hala teslim edildi gözüküyor. Dünyanın neresinde hangi firma veya uygulamada olabilir bu getirden başka? Adamlara binbir güçlük ürünü iade ediyorum. Ama ben arayıp sıkıştırmadıkça iade ile ilgili adım dahi atılmıyor. Ki arasam sıkıştırsam bile adım yok. Emsali her uygulamada böyle bir durumda canlı destek direkt olarak iade sürecini başlatıyor. Ben iade ettiğim üründen sonra firma'nın hiçbir şekilde bir işlem yapmamasına anlam veremiyorum mesela? Allah aşkına ürünü gelip kurye geri aldı daha nasıl iade işlemi başlamaz? Ürün sizde geri aldınız ben niye hala sizi arayıp derdimi tekrar tekrar anlatıp kayıt oluşturuyorum? Hayatımda gerçekten daha kötü bir firma görmedim. Bu firmadan etimle kemiğimle nefret etmeye başladım. Gerçekten delirmek üzereyim. Adamlara 4 saat uğraş sonunda yanlış getirdikleri ürünü binbir zorluk (kendi adıma) teslim ediyorum. 2 gündür iade ile ilgili hareket yok. Çok mu zor teslim alan adamın sisteme girip iade edildiği işaretlemesi. Ben günler boyu şimdi sürekli canlı desteğe bağlanıp derdimi anlatmak zorunda kalacağım.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Getir Büyük Denilen Firmanın Saygısızlığı!

Arife
15 Haziran 17:23
102

Getir Her Siparişte Aynı Durum

Ebru
19 Nisan 00:17
239
1

Getir Siparişi Erimiş Dondurmalar

Ahmet
18 Nisan 09:57
202
Getir Siparişi Erimiş Dondurmalar
Getir Siparişi Erimiş Dondurmalar
Getir Siparişi Erimiş Dondurmalar
Getir Siparişi Erimiş Dondurmalar
+1
1

Getir Müşteri Temsilcisi Kıtlığı

Büşra
25 Mart 22:13
201

Getir Büyük Bozuk Tavuk

Özlem
18 Şubat 10:30
211
Benzer Şikayet Yaz