Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Getir Ücret İadesi Ve Müşteri Temsilcisi Sorumsuzluğu

Sedat
03 Haziran 09:21
171
Sedat'ın Teşekkür Mesajı
“Ücret iadesi yapıldı teşekkürler getir. Bizi 3 gündür bu duruma sokan o müşteri temsilcisi hakkında umarım bir yaptırım uygulanır çünkü restorana da bana da yalan söyleyerek siparişlerin ziyan olmasına sebebiyet vermiştir ve bunu getir kurumunun müşteri temsilcisi olarak yapmıştır. Kolay gelsin, saygılarımla.”

31.5.24 21:56da Getir'den pizza siparişi verdim. 1 dakika sonra iptali için canlı sohbete bağlandım ve Getir'in canlı sohbet temsilcisi, restoranın "sipariş hazırlandığı için ücret iadesi yapılamayacağı" cevabını verdiğini bildirdi. 1 dakika'de hazır olması imkansız dedim ve işin peşine düştüm. Bir yandan restoranı bir yandan Getir'i arıyorum. Dün Getir, restoranın kendilerine attığı maili iletti, şöyle ki ben sipariş verdikten 1 dakika sonra iptalini istiyorum, Getir, restorana bunu bildiriyor, restoran Getir'e: "Sipariş henüz hazır değil ama hazırlamaya geçiyorduk, müşteriye söyler misiniz iptal etmezse iyi olur" diyor. Restoranın bu ricasını Getir bana iletmiyor, "sipariş hazırlandı artık iptal edemezsiniz" diye dönüş yapıyor bana. Ben kabul etmiyorum, 1 dakika'de hazırlayamaz diyorum. Bana "restoran siparişi hazırladı ücret iadesi yapılmaz" derken restorana da "müşteri siparişi iptal etmekten vazgeçti " diyor. Getir müşteri temsilcisinin bu yaptığı iş yüzünden 31.5.24 21:56' dan 3.6.24 09:00' a kadar 3 gündür 385 TL olan ücret iademi alamadım. Bu iadeyi alamadığım gibi 3 gündür bana Getir destek hattı da ulaşmadı. Ulaşmadığı gibi, Getir'i arayarak konu hakkında oluşturduğum şikayetleri de "müşteriyi aradık ulaşamadık" diyerek silmişler. Dün akşam tekrar kayıt oluşturduk. Paramı iade edin ve bu kadar sorumsuz art niyetli temsilcilerle çalışmanın Getir firmasına zarar verdiğinin farkına varın artık

Sedat
03 Haziran 11:04

İadem yapıldı, teşekkürler getir. Fakat kurum ile müşteriyi 3 gündür bu duruma getiren o müşteri temsilcisinden şikayetçiyim. İptalimi yapmıyor, restorana da bana da yalan söylüyor. Bunu da getir yemek müşteri temsilcisi olarak yapıyor.

Sedat
03 Haziran 11:06

Ücret iadesi yapıldı teşekkürler getir. Bizi 3 gündür bu duruma sokan o müşteri temsilcisi hakkında umarım bir yaptırım uygulanır çünkü restorana da bana da yalan söyleyerek siparişlerin ziyan olmasına sebebiyet vermiştir ve bunu getir kurumunun müşteri temsilcisi olarak yapmıştır. Kolay gelsin, saygılarımla.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Getir Ücret İadesi Yapmıyor.

İrem
01 Temmuz 23:53
148
1

Getir Denizli KFC Bereketler Şube Ayıbı

Hüseyin
08 Şubat 00:24
176
Getir Denizli KFC Bereketler Şube Ayıbı
Getir Denizli KFC Bereketler Şube Ayıbı
Getir Denizli KFC Bereketler Şube Ayıbı
Getir Denizli KFC Bereketler Şube Ayıbı

Getir Uygulamasından Söylediğim Yemeğin İptali

Gizem
10 Kasım 2023 18:27
879
Benzer Şikayet Yaz