Getir ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Getir Canlı Yardım Ve Müşteri İlişkileri Başarısız

4.181görüntüleme
Murat
Murat 12 Kasım 2020 21:57

Getir Yemek üzerinden bir pastaneden pasta siparişi vermiştim. 1 saate yakın bir süre bekledim ancak siparişim gelmedi. Sipariş ekranından canlı yardıma bağlanmak istedim ancak o kadar bekledim ki, neredeyse kapatacaktım. Sonunda birisi bağlandı ama o da bilgi almak için beni çok bekletti. Bu canlı yardım hizmeti önemli, bu konuda mutlaka bir iyileştirme yapılmalı. Canlı yardım bana siparişimin yolda olduğunu söyledi ancak uzun bir süre daha bekledim, siparişim yine gelmedi. Siparişin gecikmesinde Getir'in bir suçu yok ancak sorunun çözülmesi veya müşterinin bilgilendirilmesi aşamasında sınıfta kalıyorlar.

Canlı yardıma yeniden bağlanmaya çalıştığımda, bu sefer başarılı olamadım. Telefonla aradım. Hızlı bir bağlantı sağlandı neyse ki. Durumu anlatarak siparişin iptalini talep ettim. Müşteri temsilcisi" Siparişiniz yolda, bir 10 dakika bekleyin isterseniz, gelir." dedi. Şaşırdım. Talebim açıktı. Ayrıca 10 dakika süresi neye göre verilmişti restoran ile görüşmeden. Ben de "zorla mı siparişi bana kabul ettireceksiniz, iptal talep ediyorum" dediğimde, iptali leme aldılar. Ücret iadesi ne zaman olur bilmiyorum ama müşteri hizmetleri deneyiminden hiç memnun kalmadım.

Getir Yemek, piyasadaki rakipleri ile rekabet edebilmek adına fiyat/kampanya anlamında güzel bir yol izliyor. Ama müşteri ilişkileri tarafına da yatırım yapılması, özellikle bekleme sürelerinin düşürülmesi önemli. Anlaşma sağlanan restoranlarda direkt kontrolleri yok doğal olarak. Gecikmeler, hatalar, usulsüzlükler mutlaka olacaktır. Burada önemli olan, krizi hızla çözmek ve zaten siparişten memnuniyetsizlik yaşayan müşterinin bu negatif durumunu pozitife çevirmeye çalışmak. Umarım bu konuda daha kaliteli ve düzgün bir hizmet sunulur. Lütfen bu mesajımı ve şikayetimi dikkate alınız. İlgili departman ve uygulamalarınızı, prosedürlerinizi gözden geçirerek, hem işini doğru yapmayan restoranlar için, hem de müşterilere uygun cevap vermeyen call center agent'ları için gerekli aksiyonları alınız.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler