sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Genpa'nın Yetkisiz Müdahale Yalanı

Metin Metin25 Mart 2019 08:39

Turkcell'den aldığım Apple marka iPhone 8 Plus telefonuma iki yıl kasko yaptırdım, cihazımı yere düşürmemin sonucu ekran ve arka yüzünde kırıklar meydana geldi. Cihazımı servise göndermek için Turkcell Platinum müşteri hizmetlerine başvuruda bulundum adresime kadar gelerek cihazı teslim aldılar. Yaklaşık 1-2 hafta sonra Genpa tarafından 1.219,68 TL muafiyet ödemesinin 3 gün içinde yapılmasına dair bilgi mesajı ve IBAN no.gönderildi. Gerekli tutarı 3 gün içinde yatırmış olmama rağmen birkaç gün sonra Genpa internet sayfasında işlem müşteri isteği ile yapılmayacaktır diye saçma sapan bir durum yazıyordu. Açıklama sorduğum da ise cihazıma yetkisiz işlem denilerek geri gönderildiğini söylediler. Ben işlemi iptal edecek olsaydım neden muafiyet ödemesini yaptım veya daha ilk gün sıfır telefonuma neden 1000 lira gibi ekstra bir ödeme yaparak kasko yaptırayım ki.

Akıllı ve mantıklı bir şekilde düşünelim ben yetkisiz servise müdahale yaptıracaksam niye 1000 TL verip, sıfır cihaza kasko yaptırayım üstüne muafiyet ödemesini niçin yapayım? Bu nasıl bir zihniyet, nasıl mantıksızlık? Bu kadar mı kolay insanları kandırıp haklarını vermemek? Yetmiyor gibi böyle ucuz bahaneyle cihazı servis dışı bırakmak. . Konu ile ilgili olarak Apple genel merkezi ile görüştüm. Onlarda herhangi bir bilgiye ulaşamayarak bana” biz her şeye yetkisiz işlem diyebiliyoruz. Sigorta şirketinden yeterli ve düzgün bilgiler verilmediğinden dolayı”.

4 aydır mağdur durumdayım, hala taksit ve kasko bedelini ödüyorum, fakat ne kaskoya aracı Turkcell müşteri hizmetleri çözüm adına yardımcı oluyor ne Gulf Sigorta adındaki kasko firması ne garanti veren Genpa ne de Apple Türkiye temsilcileri üstelik yıllardır Turkcell Platinum müşterisi ve Apple kullanıcısı olduğum halde. Üzücü ve hayli şaşırtıcı olan ise kendine yüzde yüz müşteri memnuniyetini misyon benimseyip her defasında her reklamlarında insanlara vizyonları olarak belirten, fakat tam tersi davranışlarla müşteri memnuniyetini zerre önemsemeyen ayrıca yine her biri kendi alanında dünyada isim yapmış önde gelen firmalardan olması tam bir hayal kırıklığı. İnsanları bu kadar kolay kandırıp haklarını kendi kafalarına göre verememek hiçbir ticari ahlaka ve zihniyete uygun davranış olamaz.

Bu konuda haklarımın korunması ve savunulması için;

-CİMER'e -Türkiye başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'ne, -Türkiye Sigorta Birliği'ne, -Tüketici Mahkemeleri veya Tüketici Hakem Heyetleri'ne gerekli beyanlarla şikayet başvurusunda bulunacağım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler