17 Ekim
Yorum Yap
#11039811

Genpa Telefonlara Cevap Veremeyecek Kadar Yoğun Ya Da Cevap Verecek Hizmet Ekibi Yeterli Değil!

17.09.2018 tarihinde uzun uğraşılar sonucu Akıllım Güvende/Gulf Sigorta kapsamında ekranında kırık olan “Samsung S8 Plus” cihazım için bir hasar dosyası oluşturmayı başardım. Çünkü ilgili sigorta şirketi telefonlara cevap veremeyecek kadar yoğun ya da cevap verecek hizmet ekibi yeterli değil. Aynı zamanda 10 yılı aşkın süredir “Turkcell Platinum” müşterisiyim, iletişime geçtim, randevu oluşturuldu hizmet ekibi geldi, hasarlı cihazımı 25.09'da aldı ve 27.09 'da da Genpa’ ya teslim etti. Bu tarihten sonra defalarca Akıllım Güvende/Gulf Sigorta’ ya ulaşmaya çalıştım; cihazımın durumu nedir, ne zaman gerekli işlemleri yapıp teslim edebilecekler diye. Fakat Akıllım Güvende/Gulf Sigorta’ nın empati yeteneğinden yoksun ve iletişim konusunda hiçbir yetkinliğe sahip olmayan hizmet ekibi kendilerine ezberletilen kelimeler dışında bir şey söyleyemediğinden Turkcell Platinum müşteri hizmetleri ile pek çok kez görüşüp destek alarak ancak 05.10' da cihazımın durumunu öğrendim; ekran, pil ve diğer parçalar değiştirilecekmiş. Aynı gün içerisinde muaifiyet tutarını ödedim.


Bu süre zarfında Akıllım Güvende/Gulf Sigorta çalışanları ile yaptığım görüşmelerde müşteri temsilcileri zaman zaman söylediklerimi duymamak adına kulaklıklarını dahi kapattı, daha önce de belirttim; çok çok kötü bir hizmet ekibi, empati yeteneğinden yoksun ve iletişim konusunda da hiçbir yetkinlikleri söz konusu değil. Sorunun bir parçası bu hizmet kalitesi olsa da, sonuç itibariyle halen telefonumda gerekli işlemler yapılmadı/yapılamadı. Halen telefonumun ne zaman teslim edileceğini bilmiyorum, gerçi Maximum 20 gün içerisinde teslim edeceklerini söylüyorlar.


Genpa'nın internet sayfasından cihazımın durumunu görüntülemek isterken esas kahredici olanla karşılaşıyorum; aynı gün İstanbul içerisinde iPhone ekranı değiştirilip teslim edilebiliyormuş. Bu durumda; Genpa, parasını sigorta şirketi Akıllım Güvende/Gulf Sigorta’ dan geç aldığı için, parasını peşin aldığı cihazlara öncelik mi tanıyor? Turkcell, Akıllım Güvende için hizmet kalitesi beklenilen çok altında olan Gulf Sigorta ile niye çalışıyor; çünkü internette arama yaptırdığınızda sayfalar dolusu şikayet söz konusu. Genpa marka ve cihaz farkı gözeterek mi hizmet sunuyor? Sonuç itibariyle; cihazım nerede? Turkcell Platinum neden defalarca mağduriyetimi dile getirdiğim halde benimle ilgilenmiyor? Akıllım Güvende/Gulf Sigorta yetkililerine neden ulaşamıyor ve cihazımı tamir edilmiş olarak alamıyorum.

Çağrı 608 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler