30 Temmuz 2013

Generali Sigorta Rayiç Bedelinde Usulsüzlük!

Aracımla kaza yaptıktan sonra bildirimde bulunup 6028366 nolu dosya açıldı.Araç pert. İhale yapılmış bitmiş fakat bana bilgi veren yok. Sürekli aramam sonucu şirket dosya yetkilisine ulaştım ama araç rayiç bedeli ile ilgili poliçelerinde belirttikleri hususlara uymamakta olup , tamamen keyfi bir rakam uydurup , vereceğimiz bu kadar deyip yıldırma politikası uyguluyorlar .

Kasko poliçelerine göre aynı özellikte bir araç alabilecek para vermesi gerekirken , yok şu araç tutulmuyormuş. Yok efendim onun hb modeli daha iyi tutuluyor deyip , kendi poliçelerinde uyuşmazlık olunca; ikinci el araç satan firmalara bile danışılmadan yetkili servislerden fiyat alıyorlar.

Selahattin 1.135 Okunma

Cevaplar

  • Generali Sigorta Temsilcisi06 Ağustos 2013

    Selahattin bey , Poliçede yer alan sigortalı aracın rayiç belirleme yöntemi aşağıda belirtilmiş olup, bu esasa göre hareket edilerek rayiç araştırması yapılmıştır. Aşağıda belirtilen esaslara göre sigortalı aracın rayiç araştırmasında bire bir aynısı bulunamamıştır. Aynı marka, model ve km ye sahip ek donanımları farklı bir araç bulunmuş ve bu araca göre sigortalı aracın rayiç değeri 2. el Satış firmalarından da teyit alınarak tarafınıza önerilmiştir. Fakat belirlenen bedeli kabul etmemiş olup, daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda 29.07.2013 tarihinde tarafınız ile mutabakata varılarak, çözüme ulaşılmıştır. RAYİÇ BEDEL BELİRLEME YÖNTEMİ: Sigortalı aracın tam hasara uğradığının eksper tarafından tespit edildiği durumlarda aracın rayiç değeri, yine hasar tespitini yapan eksper tarafından aşağıdaki yönteme göre belirlenir: Türkiye Sigorta Birliği araç değer listesinde belirtilen değer referans alınarak www.sahibinden.com, www.arabam.com , www.otomaks.com, www.dod.com.tr adreslerindeki aynı özellikleri taşıyan aracın (model yılı / hasar tarihindeki kilometresi / muayene ve bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı / daha önceki hasarları / kullanım şekli / yetkili satıcı yerine doğrudan yurt dışından ithal edilmiş olup olmadığı / fatura bedeli ) değerlerine göre rayiç değer tespiti yapılır. Bu sitelerde aynı özellikleri taşıyan araçlar bulunmaz ya da sigortalı ile rayiç değer tespitinde anlaşmazlık olursa, sigortalı ile müştereken belirlenecek 2.el satış firmalarındaki emsal araç fiyatlarına bakılarak rayiç tespiti yapılır. Poliçe düzenlenirken Türkiye Sigorta Birliği araç değer listesinde araç ile ilgili bilginin olmaması durumunda sigortalının araç değeri ile ilgili sigortalının değer beyanı poliçede belirtilir. Hasar anında rayiç tespiti Türkiye Sigorta Birliği araç değer listesinden hala belirlenemiyorsa, eksper tarafından en yakın özelliklerdeki marka ve tip dikkate alınarak değer tespiti yapılır. Saygılarımızla.

  • Selahattin06 Ağustos 2013

    daha net ve objektif olmalılar. müşteriyi bu kadar uğraştırmadan yapılacaklar ne gerekiyorsa yapılmalı idi.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön