sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Telpa Ve General Mobile Mağduriyeti

Kadir Kadir27 Ağustos 2019 12:42

01.11.2017'de almış olduğum g6 Plus model cihazım, konuşurken cihazın komple kapanıp açılmaması sebebiyle satıcı firma üzerinden yetkili servisine gönderildi. Cihaz 1 ay sonra (iş günü zaman aşımına girmemek adına) arıza sebebi (ana kart arızalıydı) haricindeki tamir süreçleri ile sözde tamir edilerek geri gönderildi ve bataryayı değiştirmem istendi. İşin tuhafı bataryam çalışıyor, sıkıntısı yok, her şeyi normal. Neyse, cihaza aynı satıcı firmadan orj. Sıfır yeni batarya aldık, sim kartı taktık, cihazı test ediyoruz. Telefon arama esnasında bazen ses çalıyor bazen çalmıyor, aşırı ısınıyor, arama yapmıyor gibi sebeplerden kullanılamadan tekrar servise geri gönderildi.

1 hafta sonra yetkili servisten bir bayan aradı, bataryanız arızalı tamir ettik borcunuz 69.00 TL'dedi, güler misin ağlar mısın, bataryayı tamir ediyorlarmış. Burada durun artık, bilişim okulunda eğitmeniz, donanımdan anlarız, bizde teknolojinin içindeyiz yeterin da, gına getirmeyin. Servisteki teknik eleman ya da Telpa'da ki görevli mağdur edecek ya, telefondaki bayana 10-15 dakika anlattım meseleyi, tabi gayet rahatlar 2 hafta sonra cihazım test edildi denilerek geldi, tabi sıfır yeni taktığım batarya yerine serviste kullanılan batarya ile değiştirilmiş olarak. Neresinden bakarsan bak usulsüzlük var. Kurmaca, yalan, burada, gırla şamata.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fatih 03 Eylül 2019 17:09  

    Aynı sıkıntıları bire bir bende yaşadım gm6 telefonum var arıza yapılana kadar son derece memnundum bir de gm5 aldım ve akrabalarada aldım eskisini getir kampanyasından takı bozulana kadar 2 ay kadar mağdur kaldım ana kart değişti olmadı ikinciye gönderdim batarya değiştik güncelleme yaptık dediler gm5 telefonumda da ücret talep ettiler darbe varmış kabul etmedim telpadan telefonum geldiğinde bir de baktım Telpa gm5 telefonumun vidalarını çalmış müşteri temsilcisi ile konuştum habire bana haklısın diyor ama mağduriyetimi gideremiyor genarel mobile alırken maalesef arıza yaptığında Telpa ile muhatap kalıyorsunuz yazık

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler