05 Temmuz
#12221765

General Mobile'ın Servis Sorunu

General Mobile GM 6D cihazımı hiç açılmıyor şikayeti ile kargo ile Telpa servise gönderdim 12.06.2019 tarihinde cihaz servise alındı öncelikle ana kart ve batarya arızası tespit edildi. Batarya ellerinde olmadığı için batarya beklendi. 02.07.2019 tarihinde servisteki 18. iş gününde cihazın diğer sorunları giderildi batarya ömrünü tamamlamıştır yeni batarya satın almam gerektiğini söylediler. (detayında da ana kart değişimi ile ilgili olarak ta hiçbir bilgi yok kozmetik düzeltme yapıldı yazıyor) itiraz ettim bataryanın ücretsiz değişimini istedim.


Görüşüp ertesi gün müşteri memnuniyeti adına ücretsiz değişim yapabileceklerini ilettiler. Ama ellerinde batarya olmadığından değişimi yapıp cihazımı gönderemediler (zaten ellerinde batarya olmadığından müşteri kaynaklı arıza olarak gösterdiler cihaz değişimi yapmadan zaman kazanabilmek için) 20. iş gününde ilk gönderdiğim kayıt numarasını cihaz kargoya verildi olarak kapatıp cihazı bana hiç göndermeden yeni form numarası ile cihaz servise alındı olarak tekrar kayıt açtılar. Müşteri hizmetlerini aradığımda batarya beklediklerini en kısa süre içerisinde teslim edeceklerini söylediler. Zaten ilk gönderdiğim günden beri cihazımı en kısa süre içerisinde teslim edeceklerini belirtiyorlar.


O kısa süre bir türlü gelmiyor. Cihazın değişimini istediğimde ücretsiz batarya değişimi yapabileceklerini iletiyorlar. Zaten yasal süreniz olan 20. iş gününü aştınız. 08.07.2019 tarihine kadar da tarafıma olumlu bir dönüş yapılmazsa servis kayıt ekran görüntüleri ile tüketici haklarımı arayacağımı belirtirim.

Canan Canan 3.065 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları