19 Ağustos 2013
#1959568

General Mobile Yanlış Bilgi Verildi!

Telpa'nın hasar bahanesiyle garantideki telefonlara masraf çıkardığını vs. şikayet etmiştim.
Garanti dahili onarım süreçlerinden onarım bedeli üretici firmadan hak ediş olarak alınmaktadır. Bilinçli olarak ücret çıkartıyor olmanın yetkili servis noktalarına hiçbir faydası olmamaktadır diye cevap yazmışlar. Bu cevap iadesi istendi telefonu bayiye geri yollamalarını hiç izah etmediği gibi, ithalatçı firma Telpa olduğu için yapılan açıklama resmen bir saptırmadır. İthal eden de Telpa, yetkili tamir servisi de Telpa. Zaten ithalatçı firma başkası olsaydı, hak ediş alınacağı için yetkili firma olarak böyle şeylere başvurmazdınız.

Nahit Nahit 1.744 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nahit22 Ağustos 2013

    "Onarım sürecinin tamamlanması için cep telefonunuzu servisimize iletmenizi rica ederiz." ifadesinden neyi anlamalıyım. Garanti süresi dolmadığı halde çıkarılan masrafı kabul edip tamir edilmesi için göndermemi mi istiyorsunuz, yoksa garanti kapsamında olarak ücretsiz mi onaracaksınız? Bu konuya bir netlik kazandırın. Ondan sonra gerek kalırsa fotoğraflar için bir şeyler söyleriz. Nahit Topaloğlu

  • General Mobile Temsilcisi21 Ağustos 2013

    "Sn Müşterimiz ; Cep telefonunuza ait servisimizin koyduğu tanı Cihazınızın darbe aldığı , batarya kapağı,arka kasası ve sim hafıza kartı soketinin kırık olduğu yönündedir. Ürününüze ait resimler eklenmiştir. Kırık , çizik ,darbe sıvı teması vb durumlar kullanıcı hatası olarak değerlendirildiği için malesef onarım süreci garanti harici olarak değerlendirilmektedir. Ürün onarımı mümkün olmayan durumlarda ise yeni ürün ücreti vermek durumunda kalmaktayız. Onarım süecinin tamamlanması için cep telefonunuzu servisimize iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla Telpa"

Ziyaretçi Yorumları