23 Ekim 2018
#11061733

General Mobile Yalan Vaatlerle Sattıktan Sonra Hizmet Vermiyorlar

19/10/2018 tarihinde Profilo AVM’deki teknik servisinize 3 adet GM 5 Plus markalı cihaz bırakmış bulunmaktayım. Bir cihazın kaydına ekran şikayetini eklediler ve cihaz teslim form numarası değişmiş. Değişen form bize verilmedi ve bildirim yapılmadı. Cihaz yapıldı diye SMS geldi, bizim elimizde olan form numaralarına uymayan bir numara. Servise gidip bakınca bu form değişmiş yeni bir kayıt açılmış denildi ve elimizde evrak olmadığı için biraz sıkıntı yaşadık. Telefonuma gelmiş olan SMS'i göstermeseydim telefonumu hala bulamayacaklardı. Cihaz teslime geldiği sırada ekranının hala çıtalarının yapılmayıp şöyle bir güncelleme yapıldığını söylediler.


3'ünde şikayetleri hemen hemen aynı bir tanesinde ekran içinde sararma var ve hoparlöründen ve mikrofonundan arızalı. Normalde bir saat içerisinde onarım işlemi yapılıyor diye bas bas reklam yapıyorsunuz da ben neden o işten faydalanamıyorum? Evimizde 5 adet GM 5+ bulunmaktadır. Bu cihazları tercih etme nedenim 1 saat içerisinde onarım yapmalarıdır. Ama gel gör ki Profilo'ya gidince işler değişiyor. Yurt dışından ekran gelecek diyorlar. Ben Çin'den ekran gelsin diye 1 hafta neden bekliyorum. Ucu açık cümleler kullanan personeller neden net bir şekilde konuşmuyorlar. Ekranın üstünde çizik olması kadar doğal bir şey yok. Ekranın içindeki sarılık zaten problem. Siz ekranı çizilmez olarak satmıyorsunuz ki ekran çiziği için kullanıcı hatası diyorsunuz.


Ekranda çatlak kırık dokunmatik için engel bir durum yok. Benim derdim ekrana 280 TL para istenmesi. İç ekranda sararma var demeseydim sadece mikrofon ve hoparlör şikayetiyle gelseydim gene bana ekran değiştirmeden para ödemeden hiçbir onarım yapılmayacaktır mı diyecektiniz? Çağrı merkezi ile görüşmemde ekran çizikleri biraz daha az olsaymış ücretsiz onarım yapılacakmış ama çizik çok olduğu için ekran değişmez dediler. Ben de teknolojik cihazlar satışında bilgiliyim. Neyin kullanıcı hatası olup olmadığını bilirim.Sahte reklam içeriklerine siz de dahil olmuşsunuz.


Tanıtım videonuzda cihaz elden teslim edildiğinde bir saat içerisinde onarım yapılmış vaziyette teslim edilmezse, yeni cihaz ile değişim yapılacağını belirtiyorsunuz. Ama bizi ekran gelecek diye 4 gündür mağdur ediyorsunuz. Bunları göz ardı etmemize rağmen ekranda çizik var diye cihaza işlem yapmıyorsunuz. Bu kadar kötü bir müşteri memnuniyeti ve hizmet daha önce hiçbir firmada görmedim. 5 kişi aynı telefonu aynı anda aldık demek ki aynı anda satacağız tabi alan olursa. Konu hakkında yetkili mercilere başvuracağım.

Burçin Burçin 8.860 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları