20 Mayıs 2015
#3253028

General Mobile Telpa Servisi

4 ay önce General Mobile discovery 2 aldım önce telefon hoparlör sorunu verdi. Servise verdim Turkcell bayi den aldığım için bayi ye götürdüm sorunu belirtim telefon geldi 15 gün içerisin de bir hafta geçmeden telefon kapanıyor açılmıyor tekrar servise verdim bu da yaklaşık 15 gün içerisinde geldi. Telefonu alalı iki gün oldu şuan telefon açılmıyor. Ve benim şikayetim hoparlör'den servise verdim telefon servis'den geldikten sonra bu gibi hataları verdi telefon ısınıyor her hangi bir işlem sağlanmıyor bunlar Telpa servis'den geldikten sonra oldu. Telefonun sıfırını istemekteyim bir ay için de 3. servise verişim oldu.

Seda Seda 1.262 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seda20 Mayıs 2015

    Şikayetimin cevabının bu olduğu düşünmüyorum. Size nereye vereceğimi sormuyorum. Müşteri memnuniyetiniz çok kötü. Telefonumu buğun tekrardan servise verdim. Çok iyi çalışanlarınız mevcut bir telefonu çözemediniz. Ve bu sizin hatanız benim şikayetim hoparlördendi. Sizin servisiniz bu duruma getirdi.

  • General Mobile Temsilcisi20 Mayıs 2015

    Değerli Müşterimiz, Cihazınızı arıza bildirimleri ve talebiniz ile birlikte Yurtiçi yada Mng kargo aracılığı ile ücretsiz olarak merkez servisimize iletebilir, ya da http://www.telpa.com/Servis adresinde yer alan size en yakın servis noktamıza teslim edebilirsiniz. Teknik ekibimiz cihazın kontrollerini sağlayarak talebiniz konusunda destek olacaktır. Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları