11 Kasım 2013
#2109281

General Mobile Telefonumun Ekranı Sarardı!

General Mobile telefonu ilk çıktığı zamanda alan benim ve herkes tavsiyemle aldı aldığımdan beri tek hat kullanıyorum ve ilk başlarda şebeke sorunu yaşadım. Hata benden kaynaklı diye düşündüm fakat ileriki zamanlarda sürekli çekmemeye başladı. Sorun sim yuvasındadır deyip 2. Kısımda kullandığım simi kestirip 1'e taktım ama aynı sorunu ondada yaşıyorum.


Telefonun sağ taraftaki açma kapama tuşunun hemen yanında daire şeklinde ekran kendi kendine sarılık oluştu yoğun çalışma sürecim olduğundan gönderemedim ama çok sıkıldım bu durumdan herkese tavsiye ettiğim telefondan kendim faydalanamıyorum maalesef hat çekmeme sorunu iyice sıklaştı.

Mehmet Mehmet 1.309 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi06 Ocak 2014

    "Degerli Müşterimiz; Yaşamış olduğunuz problem devam ediyor ise cihazınızı servisimize ulaştırmanızı rica ederiz.Ürün servisimize ulaştıktan sonrasında beyan edilen şikayetleriniz üzerinden gerekli kontroler ve işlemler yapılacaktır. Ürün imei numaranız ile telpa.com internet sitemizden servis sürecini takip edebilir , bununla birlikte talep ve şikayetlerinizi iletişim bölümümüzden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla Telpa"

  • Mehmet15 Kasım 2013

    Ne bir cevap ne bir telefon herhangi bir sekilde baglantı kurulmadı ! Hiç ama hiç memmun degilimmm bir ilgilenen bile yok malesef... Sadece sikayet var firmasına tesekkür etmek istiyorum ki sikayetimi yayınlayabildim.. Bunun dısında general mobile tarafından hiç bir yetkilinin arayıpda ilgilenmemesi düşündürücü .. Herseyden önce amaç müşteri memmuniyeti ise benim gözümde sıfıra düştü malesef memmuniyet..

Ziyaretçi Yorumları