19 Şubat 2014
#2303991

General Mobile Telefonumun Arızasını Gidermeden Yolladı

Telpa'ya yolladığım General Mobile Discovery cihazımın soket girişinde temazsızlık vardı ve bu sorun discoveryde %70-80 civarında görülen bir sorun şubat ayından önce bu soruna kullanıcı hatası deyip 50 TL para istiyorlardı. Tamiratı için çok fazla şikayet üzerine şubat ayından sonra daha detaylı inceleme yapacağız dedi. Telpa ben şubat ayının 02'sinde yolladım 04'de Telpa'ya ulaştı.


20 gün tamiratını bekledim servis takibi falan yaparlarken son kontroller yapılıyor diyordu. Telefon bugün elime ulaştı ve dedikleri kelime şarj soketinde. Ben 0 Usp ile denedim ama yine aynı sorun telefonumun birebir aynısını yada tamiratını yapmazlarsa tüketici haklarına başvuracağım.

Mert Mert 320 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi26 Şubat 2014

    "Değerli Kullanıcımız, Gerekli incelemelerin yapılması için cihazınızı teknik servisimize gönderebilirsiniz.Ürün servisimize ulaştıktan sonrasında beyan edilen şikayetleriniz üzerinden gerekli kontroler ve işlemler yapılacaktır. Cihazınızı Türkiye'nin her yerinden Yurtiçi ya da MNG kargo ile ücretsiz olarak gönderim sağlayabilirsiniz. Ayrıca cihazın IMEI numarasını da alırsanız http://www.telpa.com/ linkinden servis durumunu takip ettirebilirsiniz. http://www.telpa.com/servis Saygılarımızla "

Ziyaretçi Yorumları