29 Haziran 2015
#3322852

General Mobile Telefonum Arızalı!

General Mobile elite kullanıcısıyım. Cihazımın açılmamasından ve şarj olmamasından dolayı teknik servise gönderim. Bir hafta sonra servis ücreti olarak 60 liralık fatura geldi. Oysaki cihazım garanti kapsamındaydı. Ücret nedeni ise sim kart soketinin bozuk olmasıymış. Tamam Mts Teknik Ümraniye'de çalışan elemanın umursamazlığından kaynaklı bir sorun.


Bir elinde telefonla konuşarak cihazımın kart soketini zorlayarak yerine taktı. Hatta bir an zorlayınca ters mi takıyor diye düşündüm. Meğer sim kart yeri kırılmış. Sim kartla ilgili hiçbir problemim olmadı şuana kadar cihazımı verme sebebim şarj olmaması ve açılmamasından dolayıydı.

Ayşenur Ayşenur 1.187 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi29 Haziran 2015

    Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetleri temsilcimiz tarafından en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları