General Mobile Teknik Servisin İletişim Sorunu

Ramazan Ramazan15 Eylül 14:00

Servise gönderdiğim tabletin sol üst köşesinde kırık olduğu için tekrar servis ile iletişime geçtim. WhatsApp üzerinden tabletin resmini istediler ve resmi WhatsApp'tan gönderdim. WhatsApp'tan kargo ile gönderin bakalım dediler tableti kargo ile gönderdim. 14.09.2020'de kargo servise ulaştı mesajı geldi. İnternet sitesine girip baktığımda kırık şikayetim ile ilgili hiçbir bilgi işlenmemiş ve müşteri geri istedi diye not yazılarak kargolandığı bilgisini aldım. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım ancak açılmadı.

WhatsApp'tan sorunu yazdım bana sistemden iptalini istemişsiniz diye cevap yazdılar ben herhangi bir talepte bulunmadığımı hatta kargoya verildi bilgisini görüp aradığımı yazdım ancak hiçbir dönüş sağlanmadı. Bugün 3 defa servisi aradım şikayetimi belirttim hiçbir hakaret küfür etmedim 3 aramamda da şikayetimi iletirken telefonu yüzüme kapattılar neden kapanıyor diye 4. aramamda da telefonu açmadılar. Servis elemanları firmanıza zarar veriyor hem mağdur edildim hem de saygısızlığa uğradım.

Not: kırık olmayan tablete daha önce servise geldiğinde kırıktı diye yalan beyanda bulundular. Mağduriyetimin giderilmesini ve çalışanlar için gereğinin yapılmasını istiyorum. B** A** .

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler