14 Eylül 2018
#10904070

General Mobile Sorunları  Ve İlgisiz Telpa!

----391086 IMEI numaralı telefonumu Ağustos ayının başında batarya zayıflığı, iletişim problemleri gibi bazı arızalardan dolayı servise gönderdim. Tel de problem olmadığını söyleyerek format atıp eski sürüm yüklenerek iade edildi.


Telefonu aldım kullanırken başka bir problemin oluştuğunu fark ettim. Konuşma esnasında karşı tarafın sesi kısılıyor ve duymakta zorlanıyordum. Ayrıca dokunmatikte de bazen algılamama gibi problemler oluyor telefonu kapatıp açınca bütün problemler düzeliyordu. Bayram sonrası teli tekrar servise gönderdim. Yine baktılar tel'in çerçevesinde ezikler olduğunu ekranda çizikler olduğunu dokunmatikteki problemlerin ondan olabileceğini söyleyerek 280 TL karşılığında ekran değişimi yapabileceklerini, bataryadaki zayıflığı müşteri memnuniyeti adına değiştirebileceklerini söylediler.


Ekran değişimini reddederek telefonu aldım.
Hiçbir problemi yok diye verilen telefonda Bu seferde konuşmak istiyorum sesim karşıya gitmiyor. Anlaşılan serviste mikrofon bozulmuş ertesi gün telefonu tekrar gönderdim mikrofonu düzelterek tekrar başka hiçbir sıkıntısı yok diyerek iade ettiler. Akşam eve geldim fotoğraf çekmek için açtım kamerada netleşme problemi meydana geldi.


Daha önce olmayan arızalar servisten gelince oluştu. Servise tekrar gönderdim. Arızanın garanti dışı olduğunu 360 TL karşılığında kamera ve ekran değişimi yapabileceklerini bildirdiler. Ekran değişimi istemiyorum çünkü ekranın problemi bazı programlarda oluyor. Ama daha önce olmayan arızalar servisin yaptığı hatalardan oldu.


Şu anda uğraştığım arızalar benim ilk arızaya gönderme amacımın tamamen dışında. Servisin hatalarının ücretinin benden talep edilmesi ne kadar etik. Telefon servise gittikçe ilk etapta yapılmayan incelemeler yapılıyor sanki benden kaynaklı arızalarmış gibi gösteriliyor.


Garanti dahilinde olan telefonumun çerçevesinde oluşan birkaç küçük darbeden dolayı ekran ve kameranın arızasının (ki bu arıza serviste oldu) garanti harici olması doğru değil.


Hiçbir problemi yok diye iade edilen telefonu ilk kullanımda nasıl bozarım bilemiyorum. Benim telefonu her servise götürmem 90 km'lik bir mesafe ve 1 günlük zaman kaybı. Bu kadar mesafeyi ve zamanı olmayacak bir telefona harcamak hiç işime gelmiyor.


Ben yerli olsun diye milliyetçi duygularla aldığım bu telefondan ve servisinden nefret ettim. Bir daha GM almak mı asla ve kat'a. Telefonum şu anda serviste. Konunun sonuçlandırılması dileği ile.

Levent Levent 12.656 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları