02 Mart 2015
#3082915

General Mobile Soket Sorununa Ücret İstiyor

General Mobile markalı 1 yıllık telefonumun durduk yere bir gün telefonu şarj etmemesi üzerine şarj soketin de bir problem olabileceğini düşündüm bununla ilgili internette araştırmalar yapmaya başladım, araştırmalarım sonucu bir çok kişinin bu durumdan muzdarip olduğunu ve kronik bir sorun olduğunu gördü, telefoncuların 30 TL'ye onarımını yapacağı bu sorunu garanti bozulmasın diye servise Telpa'ya göndermeye karar verdim.


Garantiye gönderirken ekranında hafif bir titreme hissettim, kontrolü için onu da yazdım. 230 TL onarım bedeli geldi. Üstelik gözüm gibi baktığım telefonuma ekran darbeli çizik olmayan notlar düşülmüş, tam bir fiyasko, resimleri paylaşıyorum. Tüketici hakem heyetine vereceğim.

Samet Samet 636 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi05 Mart 2015

    Değerli Müşterimiz, Cihazınız teknik ekibimiz tarafından kontrol edilmiş ve cihaz üzerinde arızaya sebep olabilecek nitelikte darbe tespit edilmiştir.Bu nedenle garanti kapsamı dışında ücretli onarım yapılacaktır. cihazınıza ait darbe resmi eklenmiştir Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları