05 Kasım
#12907033

General Mobile Sıfır Olarak Aldığım Telefon Bozuk Çıktı

Düzgün bir mağazadan sıfır olarak aldığım akıllı telefon bozuk çıktı. Markası General Mobile modeli GM 9 Pro bu markanın en son modellerinden biri. Hattımı taktım ve arama yaptım. Konuştuğum kişiler sesimin tam net gelmediğini söylediler. Aldığım bayiyi aradım. Yetkili servis olan Profilo AVM'nin içindeki Telpa' ya yönlendirdi beni. Telefonu alalı 13 gün oldu. 2 hafta üst üste bütün hafta sonum bu serviste geçti. İlk götürdüm yazılım dediler yüklediler. Yine ses gitmiyor. 1 günlük telefon paramı iade istiyorum dedim, yapamayız dediler. Telefonu yenisiyle değiştireceğiz dediler. Kutuyu önümde açın dedim, açamayız sadece telefonu değiştiriyoruz dediler. Üstü jelatinli bir telefon verdiler sıfır diye. O ilkinden daha kötü.


Yani bir dünya para verdim ve telefonsuz kaldım. Her konuda mağdur oldum. İki telefonda nasıl bozuk çıkar, nasıl aynı hatayı verir. Demek ki ilkinin ekranına jelatin takıp sıfır diye verdiler. Sonuç olarak 1700 - TL para verdim telefona, aldığım gün bir de aksesuar (kılıf vesaire) masrafı ettim, bir dünya servise git gel masraf ve zaman kaybı.


Bin pişman oldum. Bozuk telefon elimde şimdi. Bugün Tüketici Hakları'na dilekçe vereceğim. Müşteriyi mağdur etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

İlknur İlknur 1.960 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları