30 Eylül 2013
#2037707

General Mobile Servisi Cihazımı Yapamıyor!

General Mobile Discovery telefonumu alalı 1 ay olacak. Daha ilk gün donma, kendiliğinden açılıp kapanma yaptı. Şuan 3. kez gönderdim Telpa'ya . Bu esnada bana söylenen ilkinde yazılım atılmış batarya değiştirmişler . İkincide de yine yazılım mı , format mı bir şeyler yapmışlar.


6-7 gün kaldı telefon orada arkadaşlar telefonunuzda sıkıntı yok süper çalışıyor dediler. 27. 09 cuma günü geldi tel daha 20 dk. olmadan yine kapandı ve bataryayı çıkarıp takmazsan da çalışmıyor. Acaba ben teli kullanmayı mı bilmiyorum, yada İstanbul'un havası mı iyi geliyor da orada hiç sorun çıkarmıyor. Telpa müşteri hizmetleri ve servis olarak yetersiz sürekli bir oyalama geçiştirme var. Kusuru kabul etmemek adına bir savaş var. Bir daha Telpa mı? Asla.

Mustafa Mustafa 2.250 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa04 Ekim 2013

    sayın general mobile ! bizzat defalarca kez denedim telefon boş ikende aynı sorunu çıkarıyordu zaten sim kart yada hafıza kartı ile bir alakası yoktur bilginize.

  • General Mobile Temsilcisi03 Ekim 2013

    "Degerli Müsterimiz; ürün servis süreçlerinden hareketle beyan edilen arızların tespiti aktif yapılan testler sonucunda giderilmiştir. Mevcut sorunların yaşanmasına kullanılan hafıza ve sım kartı sebebiyet verebilir.Urunu hafıza kartsız ve farklı sım kartlar ile test etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla Telpa"

Ziyaretçi Yorumları