29 Kasım 2018
#11219524

General Mobile Servis Sorunu!

Telefonumu servise verdim ve aşağıdaki sorunla karşılaştım. Bu sorunu hem canlı desteğe hem çağrı merkezine hem de aşağıdaki mail metni ile General Mobile'la ilettim. Kimse yapılan bu hatanın sorumluluğunu üzerine alıp telefonumun ekranını vermiş oldukları fiyata yapmadı. E-mailime de hala cevap gelmedi. Bu anlamda Telpa servisleri çok sorumsuz çalışmaktadır. Olay aşağıdaki mail metninde vardır.
Merhaba, 28/11/2018 tarihinde İzmir servisi vmy firmasına 3881118449287 servis numarası ile GM 8 telefonumu ekran değişmesi için bıraktım. Bana 300 TL fiyat verdiler ekteki formda ve internetten servis sorgulamasında da verdikleri fiyat gözüküyor. Gün içinde telefonu teslim edeceklerdi fakat aramadılar. Bunun üzerine ben 17:20 civarında firmayı aradım. Bana hiçbir şey söylemden servis ücreti 380 TL onaylıyor musunuz dedi telefondaki bayan. Ki telefonumun o saatte teslim edilmesi gerekliydi. Ben fiyatı 300 olarak onaylamıştım dedim fakat yanlış fiyat vermişiz fiyatı asıl bu dedi. Bende bunu kabul etmedim normal olarak bana bir evrak imzalattınız ve imzalattığınız fiyata hizmeti vermeniz gerekiyor dedim. Yetkili birisini istedim. Önce kimsenin olmadığını söyledi ben ısrar edince bir beyefendi geldi telefona ve direk üstelikte kendi çalışanlarını aşağılayarak onlar genç stajyer zaten hata yapmışlar eğer parayı ödemiyorsanız telefonunuzu yapmadık zaten gelin alın. Eğer devam ederseniz telefonu suratınıza kapatacağım gibi ifadeler kullandı.


Bunun üzerine ben sizin destek hattınızı aradım bu mağduriyetimiz giderilmesi için ama sizden de dönüş fiyat konusunda bir şey yapamayacağınız oldu.


1-İmzalı servis formu bir sözleşmedir ve bunu yükümlülüklerini yerine getirmek zorundasın.
2-Sen kendini temsil etsin diye müşterinin karşısına koyduğun kişiyi nasıl küçümser genç zaten stajyer hata yapar dersin.
3-Çalışanın hata yaptıysa bunu üstlenirsin müşteriye yansıtmazsınız.
4-General Mobile olarak yetki verdiğiniz firmalara eğer bir yaptırım uygulamazsınız firmalar son tüketiciye sürekli bu şekilde davranmaya devam edecektir.


Ben telefonumu hala almadım. Sizin yetki verdiğiniz firmaya mağduriyetimin giderilmesini sağlamanızı talep ediyorum.
Adınıza ve gücünüze yakışır şekilde hareket edeceğinizi umuyorum.

Azime Azime 1.859 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları