12 Şubat
#11573703

General Mobile Servis Problemi!

General Mobile 5 Plus d 14 aylık cihazımı Wi-Fi sıkıntısından ötürü servise gönderdim. Eskişehir'de servisleri olmadığı için Bursa servise gönderdim. MNG Kargo ile bir gün içinde telefon servise ulaşmış ulaştı bilgisi bana gelmedi 3 gün sonrası mesaj atarak benden 520 TL istediler.


Cihaz yamulmuş ana kart yanmış ve bir sürü arıza kullanıcı kaynaklı diyerek kendi hatalarını kullanıcıya yıkıyorlar şebeke olmuşlar kısacası kendi aralarında. General Mobile yerli milli diye kullanıyor ve herkese tavsiye ediyordum bundan sonra kapıdan içeri almayacağım ve herkese anlatacağım ve gereken prosedürlere de başlayacağım hakkımı arayacağım daha.

Hamdi Hamdi 3.331 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hamdi12 Şubat

    General Mobile 5 Plus d model telefonum 5 ay önce servise gönderdim ses problemi ve wi-fi problemi nedeniyle şayet ekran ve birkaç farklı parça değişti ses problemi giderilmiş ama wi-fi devam etti 5 ay sonra wi-fi tamamen gitti gönderdim tekrar servise serviste Eskişehir de olmaması nedeniyle Bursa store gönderdim MNG Kargo ile gönderim teslim alındı bilgisi alınmadı. 05.02.2019 da 09:00 civarı teslim alınıyor üç gün sonra saat 15:30 da mesaj geliyor cihazınız yamuk ana kart arızalı 520 TL ödeyin tamirine başlayalım diye 10 ay daha garantisi devam eden cihaza ücret Çıkarmışlar sıfır GM8 32 GB lar 999 TL benden üretimden kalmış cihazdan 520 TL istiyorlar bir de cihaz yamulma olayı benim bilgim dışında bu üç gün zarfında gerçekleşiyor teslimat ve kontrol aşamasında. Genel olarak General Mobile den şikatçiyim Tüketici Hakları'na gideceğim

Ziyaretçi Yorumları