General Mobile  ile İletişim Sıfır!

Şenol Şenol20 Nisan 11:47

GM’den 18/04/2020 tarihinde 1 adet GM9 Pro model 64 GB Uzay Grisi sipariş verdim. Ancak 18 Nisan 2020 Cumartesi 00:48 de sadece renk değişikliği talebimi e-mail ile bildirdim. Kendilerine e-mailimde “selam... Bu aldığım ürünün renginde tereddüt ettim. Bunu " Silver" gümüş ile değiştirmek istesem yardımcı olur musunuz? Kolay Gelsin...” diyerek sadece renk değişikliği talebinde bulundum. 

Ancak hiçbir şekilde dönülmedi. 20/04/2020 tarihinde Sabah 08.30’dan sonra 3 defa çağrı merkezini telefonla aradım ancak ulaşamadım. Sonrasında GM Web sitesinde üyelik bölümünden siparişime baktığımda “telefon siparişimin iptal edildiğini” gördüm. Tekrar aradım. Yetkililerle görüşen çağrı merkezi telefon siparişimin iptal edildiğini paramın bankaya iade edileceğini söyledi. Israrla telefonu almak istediğimi siparişimin iptal edilmemesini talep ettiğim halde, çağrı merkezi yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

Daha önce de eşime GM’nin kendi sitesinden Android telefon aldım. Herkes bana “neden o telefonu alıyorsun, başka marka al diyerek telkinde bulunurlarken, ben ısrarla “yerli malı” diye tercih ettiğimi söyledim. Arkadaşlarıma dahi GM akıllı telefon aldırdım. Kullandığım telefonumda General Mobile’nin Discovery modeli. Ama telefon siparişimin bana sorulmadan iptaline ise bu nedenle açıkçası çok üzüldüm. 

Ben yine aynı model telefon alacağım belki ama GM tarafıma bir telefon dahi etmeden ürünü iptal etmesine bir anlam veremedim. Bu durum General Mobile yakışmadı. İletişim sıfır.  

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Şenol 04 Mayıs 12:49

General Mobile hala aramadı. Telefonu açan yok. WhatsApp hattında yaptığımız 20/04/2020 tarihli konuşmada GM Yetkilisi;" Siparişinizin iptal edilmemesi ile ilgili birimimize bilgi verilmiştir eğer iptal işlemi geri çekilebilir ise ürün çıkışınızın yapılabilmesi için destek olacağız." dedi. Bir gün sonrasında 21/04/2020 tarihli yine gelen WhatsApp mesajında "Merhaba, sipariş iptalini geri alınmıştır, ürünün tarafınıza yönlendirilmesi için işlemler başlatılmıştır." denildi. Bugüne kadar GM9 Pro telefonum gelmedi. İşin ilginci ise 28/04/2020 tarihli WhatsApp mesajı oldu. WhatsApp yetkilisi GM'den aldığım mesajın tam tersini yazdı kalıpsal olarak"Sipariş iptal olduğu bilgisi iletilmiştir. Bu durumda yeni sipariş verebilirsiniz." denildi. Para iadesi de yapılmadı ki... 18/04/2020 tarihinden bu yana 17 gün oldu telefonum gelmedi. Düzeltilen durum yine düzelmedi... General Mobile'de iletişimsizlik hat safhada. 04/05/2020 tarihinde telefonla aradığım halde sadece mesaj dinletiyorlar, açan yok maalesef... İşte durum bu, meraklısına...

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler