28 Şubat 2015
#3081252

General Mobile Hayal Kırıklığı!

İki hafta önce sıfır General Mobile Discovery aldım. Dış görünüşünün şıklığına aldanıp aldım ama tamamen hayal kırıklığı! Telefon Google haritaları çalıştırmıyor, kasılmalar oluyor ve en önemlisi Wi-Fi bağlantısı yapıldıktan sonra birkaç dk sonra bağlantı yüksek derecede olduğu halde internet kullanılamıyor.


Daha sonra Wi-Fi açıp kapattıktan sonra bir kaç dk tekrar interneti kullandıktan sonra tekrar kesiliyor ve bu çok sık oluyor. Telefonu servise mi götürmeliyim? Sıfır telefonu böyle sorunlarla servise vereceğime General Mobile bu işi bıraksın derim.

Ali Ali 1.085 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi05 Mart 2015

    Değerli Müşterimiz, Cihazınızı arıza bildirimleri ve talebiniz ile birlikte Yurtiçi yada Mng kargo aracılığı ile ücretsiz olarak merkez servisimize iletebilir, ya da http://www.telpa.com/Servis adresinde yer alan size en yakın servis noktamıza teslim edebilirsiniz. Teknik ekibimiz cihazın kontrollerini sağlayarak talebiniz konusunda destek olacaktır. Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları