06 Aralık 2018
#11256936

General Mobile Haksız Kazanç Talebi

2 seneyi aşkın bir süredir kullanmakta olduğum, garantisi bitmiş telefonumu şu şikayetle servise gönderdim. Klasik GM problemi olan şarj soketi yuvası temas zorluğu, 2 seneyi asın süredir değişmeyen kullanım süresini doldurmuş bataryasının değişimi ve şarjın hızlı tüketim yapması. Değişmesini istediğim parçalar bunlar.


Telefon ekranımda çatlak var. Ancak sadece kapalıyken belli oluyor ve hiçbir şekilde video, oyun v. b. gibi uygulamalarda görüntü kaybına yol açmıyor, ekran açıkken dikkat edilmese belli bile olmuyor. Dokunmatik sorunsuz. Ayrıca kasa kenar çitaları kopmuş durumda. Servisten bunlarla alakalı da fiyat vermesini istedim. Uygun olursa yaptırmak gayesiyle.


Servisten hayatımda duyduğum en mantıksız açıklama geldi. Eklerde görebileceğiniz üzere, 799 TL satış ücreti olan telefona, 709 TL sıvı teması yüzünden neredeyse her şeyin (ekranda dahil) değişmesi yönünde fiyat geldi. Bende diğer sorunların telefon kullanımı ile ilgili sorun oluşturmadığını bu fiyatı ödemek yerine, batarya ve şarj soketinin değişmesini istedim, fakat aldığım cevapla şok oldum.


Kısmı onarım yapamıyorlarmış. Değişecekse her şey değişecekmiş. Nedeni de sıvı temasıymış. Şarj soketi ve batarya satın dedim ben değiştiririm onu da satmıyorlarmış. Telefon çalışıyor, ben günlük kullanıyorum. Sadece soketi yüzünden yüzünden kabloyu oynattığımda şarj etmeyi kesiyor diyorum, olmaz diyorlar. Pili değiştir araba aküsü gibi ömrü bence doldu diyorum yok diyorlar. Sadece şarj soketini değiştir diyorum yok diyorlar. Sat diyorum yok diyorlar.


Her şeyi geçtim ben çalışan ekranımı niye değiştireyim. Basit bir çatlak için. Muadili 16 TL olan şarj yuvası için 709 TL neden ödemek zorunda bırakılıyorum? Basit bir pil ve şarj soketi için, komple diğer parçaları da değiştireceksin yoksa sana yeni bataryada takmam, yeni şarj soketi de vermem, değiştirmem diyorlar. Bu bildiğin tüketiciyi mecbur bırakmaktır. Bu nasıl bir mantıktır. Bu zorlamaktır, bu haksız kazanç elde etmeye teşebbüstür.


Şarj soketi yüzünden şarj edemediğim, kulanım süresi bitmiş bataryam için şarjımın çok çabuk bitmesi yüzünden, servisiniz de istediğim işlemi yapmadığı için telefonsuz kaldım. İş gereği ve özel nedenlerle yeni telefon almak durumundayım, firmanıza mahkeme sürecini başlatacağımı, mahkeme dönüşü sürecinde yedek telefonda temin etmediğinizi 0850 955 15 15 numaralı telefonda kayıtlara geçecek şekilde tebliğ ettim. Yeni telefonu 2. el bir kullanıcıdan da alabilirim. Bedeli firmanıza dönülecektir.

Fatih Fatih 8.750 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları