General Mobile GM Büyük Hayal Kırıklığı...

Bora Bora05 Kasım 2020 22:50

Garantisi dolmuş GM8 modeli telefonum arızalandı ve GM'nin servis leri yapan Telpa firmasına gönderdim. Telpa ile ilgili ayrıca yazacağım. Cihazı teslim aldıktan sonra bilgilendirme süreci bir stres kaynağı. Bilgi veren yok, soru sorarsınız oto ileti döner gelir, birisi zahmet edip yazarsa saatler sonra. Cihazı 12 Ekim'de gönderdim. 20 Ekim'de kısa ileti geldi, masrafı 715TL, ücreti hesaba yatır telefonunu yapalım diye, ücreti yatırdım ve dekontu gönderdim 20 Ekim! 

27 Ekim'de dayanamadım sordum telefondan haber var mı diye yanıt işlemlerin devam ettiği oldu! 3 Kasım'da tekrar yazdım halen işlem aşamasında dediler. Ben de artık beklemek istemiyorum, telefonu olmuşsa da henüz başlamamışsanız da gönderin gelsin, kargo ücretini mahsup edip ücretimi iade edin, işim aksıyor gerekirse yeni telefon alayım dedim bana ödeme yaptığım 715 TL'nin faturasını gönderdiler!

Onu da yanlış gönderdiler. Fatura başlığı vermiştim ama bakan olmamış, faturayı da yanlış kesmişler. Faturayı kestiklerine göre telefonu kargoya vermişlerdir dedim, kargoyu sordum, sabah 10:00'da öğrenip döneceğiz yazdılar, akşam 18:00 civarı yine sordum tık yok. Telefon tamiri için beklediğim süre kargo hariç şu an itibarıyla 21 gün oldu. Telefon tamiri bu kadar sürer mi? Mazeret ne olabilir? Eleman yok, usta yok, parça yok! Oto sanayide miyiz?  

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler