19 Temmuz
#12287835

General Mobile GM 6 Pil Sorunu

General Mobile GM 6 marka telefonumu garanti kapsamında onarım için yetkili servise verdim. Pil değişimi yapılması gerektiği bildirildi. Yetkili serviste pil bulunduğu halde ellerindeki pillerin ücret karşılığı kullanılabileceği, onarım için genel merkezden pil isteyecekleri söylendi. Genel merkez de şu an parça bekleniyor şeklinde cevap verdi. Kafamda oluşan sırrı şu şekilde; Genel merkezde beklenen pil, yetkili serviste var olan ve parayla satılan pilden farklı mı?


Onarım için ucuz maliyetli piller kullanıp müşteriler kısa sürede değişime mi zorlanıyor (sıfır alınan telefondaki pil 9 ay sonra servis tarafından değiştirildi. Değiştirilen pilin de 7 ay sonra yeniden değiştirilmesi gerektiği söylendi) Müşteri olarak böyle düşünmemi engelleyecek bir açıklama yapılmadı. Hatta "o bilgilerin sizinle paylaşılmaması gerekiyordu. Servisle görüşüp neden söylediğini araştıracağız. Sizin telefonunuz için parça bekliyoruz" şeklinde bir açıklama yapıldı ki bu da tezimi destekleyen bir durum gibi geldi bana.

Burak Burak 1.329 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak07 Ağustos

    Gördüğünüz gibi cevap dahi verme zahmetinde bulunmadılar. Ama bir şekilde sonuca ulaştım. Nasıl mı? Birkaç defa aradım. Aynı cevap. Parça bekleniyor dediler. Belli ki cevap vermeseler de okuyorlar. Şirket politikası herhalde, müşteriyi cezalandırmak adına mümkün olduğunca bekletiyorlar işlemleri. 10 günün sonunda ikame telefon istedim. Stoğumuzda yok diyerek onu da temin etmediler. 16 yad 18 İnci iş gününde arayıp 20 nci gün yaklaşıyor. Garantide geçen onarım süresinin dolmasıyla (20 iş günü) ihtarname gönderip ücret iadesi isteyeceğini bildirdim. Bu konuşmadan bir gün sonra günlerdir bulunamayan parça bulundu ve telefonunuzu teslim alabilirsiniz mesajı geldi. Yorum yapmayacağım ama benim gibi General Mobile mağdurlarına fikir olması dileğiyle.

Ziyaretçi Yorumları