General Mobile Garantiden Yararlandirmadi

İrfan İrfan22 Nisan 15:45

Garantisi devam eden GM 8 telefonum kendi şarj cihazı ile şarj etmiyordu. Pil ömrü de zayıflamıştı. Servise yolladım yanlışlıkla başka kablo yollamışım. Vay efendim kablo orijinal olmadığından kullanıma bağlı hata dediler. WhatsApp hatlarından durumu izah ettim. Evdeki kablonun fotoğrafını yolladım. Yanlış kablo yollamışım dedim. Tabi bayağı bir mücadele verdim. Geç cevap falan geldi. Normal hatlarını defalarca aradım zar zor ulaştım. Servis kaydında cihazın başka marka şarj cihazları ile şarj olduğunu ifade ettim. Yalan söylemememin cezasını çekiyorum. Soket ve batarya kullanıcı hatası ile bozulmuş dediler. Soket bozuksa diğer cihazlar nasıl şarj ediyor dedim.

İlk ulaşıp konuşmamda orijinal olmayan kablodan kaynaklı dediler. Ben izahını yaptım tekrar bana geri dönüş yaptıklarında kablodan kaynaklı değil kullanıcı hatası dediler. Tam şarj olmadan şarjdan çekmeyin dediler. Bende lityum ion pillerinin özelliği dolmadan ve bitmeden rahatça kullanmak şarja takip çıkarmak özelliği bu dedim.

En azından müşteri memnuniyeti için bataryayı değişirseniz memnun olurum dedim. Olmaz dediler. Önceki cihazımda hiç ikilemediler. Demek ki General Mobile bayağı fakirleşmiş. Eski servis anlayışı kesinlikle yok. Ulaşmak ayrı dert ulaşınca ilgi alaka ayrı dert.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Erdi 17 Mayıs 01:25  

    Ben yıllardır GM kullandım son telefon hariç hiç servis yüzü görmedim ve memnundum ama insanları gmye yönlendirdikçe ve satışları artıkça firmada eskiyi unuttu değişti gibi kullanıcılar olarak çıkarmayı nasıl biliyorsak indirmek için gerekeni yaparız

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler